Новости

Microsoft ќе го освежи изгледот на Windows 10

Уште пред неколку месеци од Microsoft најавија дека ќе има промени во Windows 10, а вчера на официјалниот блог прикажаа како ќе изгледаат...


Новиот Microsoft Edge веќе е достапен за Windows 10

Microsoft во новата надградба за декстоп верзијата на оперативниот систем Windows 10 ја започна доставата на обновениот интернет...


Windows 10 Insider Preview стана достапен за сите

Microsoft го објави Windows 10 Insider Preview пред 15 месеци, кој има кодно име 20H1. Со мајското ажурирање на софтверот сега е достапен...


Windows 10X заглави со двојните екрани

Microsoft очигледно повторно има проблеми целосно да реализира најавен проект и нивниот уред со двоен екран Microsoft Surface Neo...


Првата слика со Microsoft Surface Duo

Панос Панај, шефот за продукти во Microsoft, ја објави првата слика од смартфонот на компанијата со двоен екран на Instagram - Surface...


Facebook лансираше самостојна апликација Messenger за PC

Она што веќе долго време го правиме на нашиот смартфон, сега ќе може да го правиме и на персоналните компјутери. Facebook лансираше...


Дел од корисниците на Windows 10 со сериозен проблем после надградбата

Надградбата на Microsoft со Windows 10 беше пуштена на 11 февруари, која требаше да биде само уште една во серијата на безбедносни...


Lenovo ThinkPad X1 Fold е првиот лаптоп со екран на превиткување

Минатата година покажа какви ќе бидат трендовите на пазарот на смартфони - преклопувачки и извиткувачки. Сепак, треба да помине уште...


Излезе помал RedmiBook 13 со верзија Intel Core i5 и Intel Core i7

Redmi брендот го претстави новиот модел на лаптоп RedmiBook 13, што со самата ознака кажува дека е со 13 инчен дисплеј и помала верзија...


Galaxy S10 серијата ги добива моќните функции на Galaxy Note 10 преку софтверско ажурирање

Скопје – 10. октомври, 2019 – Galaxy Note10 и Note10+ се карактеристични по своите моќните алатки дизајнирани да им овозможат на...


Windows 10 - која е најдобрата антивирусна програма?

Оперативниот систем Windows 10 сака да доминира на пазарот...


Katana 01 - Јапонски смартфон со Windows 10

Јапонскиот бренд Freetel е еден од новајлиите на светскиот пазар на смартфони и за глобален пробив ќе ја употреби Windows 10 платформата...


Windows 10 постигнува рекордна инсталираност

Microsoft направи топ погодок со најновата надградба на оперативниот систем Windows 10 која досега бележи рекорди со инсталираност и да...


Топ комбинација - Nokia C1 ќе работи и со Android и со Windows 10

Долго очекуваниот нов смартфон на Nokia покрај тоа што привлекува внимание бидејќи компанијата се враќа на пазарот, ќе биде и интересен...


Новиот Xiaomi MiPad 2 со Intel си ја отвора вратата за Windows 10

Xiaomi лансираше нов таблет во категоријата на iPad, но главните новитети кои се издвојуваат не се во дизајнот или софтверот, туку во...


Microsoft со масовна надградба нa Windows 10 - топ новитети

Microsoft ја лансираше најновата и досега најголема надградба за десктоп верзијата на оперативниот систем Windows 10 која добива еден куп...


Microsoft со веб страна сам ќе се грижи за Windows 10 надградбите

Microsoft лансираше нова веб страна за подршка на корисниците кои ќе добиваат надградба на своите смартфони со оперативен систем Windows...


Google најде ортаци за битка со Microsoft

Директорите на најголемите технолошки компании можеби ги прекинаа војните за патенти со долги и непотребни судски спорови, но затоа пак...


Microsoft ќе нуди легален Windows 10 со еден клик за пиратите

Microsoft ќе се обиде на сите корисници кои имаат пиратска верзија на оперативниот систем на многу лесен начин да се „легализираат“ со...


Android 6.0, Windows 10 Mobile и iOS 9 - кој е најдобар?

Се зависи од вкусот и преференциите, кои се различни за сите нас...


Компјутер стикот на Intel работи и со Windows 10

Intel лансираше нова верзија на мини компјутер стикот кој сега работи со Windows 10 оперативен систем и чини околу 150 долари. Ова...