Новости

Microsoft наскоро ја прекинува поддршката за постарата верзија на Windows

Microsoft со Windowss 8 сакал да направи модерен оперативен систем, што ќе биде прилагоден не само кон персоналните компјутери, туку и...


Поразителни податоци: Windows 10, 8, 7 и XP се попопуларни од Windows 11

Без разлика на тоа што Microsoft ја прекинува софтверската поддршка за старите верзии на Windows кога ќе излезе нова верзија, корисниците...


Windows симнува фајлови без знаење на корисниците

Windows 10 е просветлувањето што и требаше на компанијата Microsoft одамна...


Virtual Router - креирајте W-Fi врска од вашиот Windows десктоп

Ако немате рутер, постои начин да ги поврзете другите уреди на истата врска со којашто работите на вашиот десктоп...


Десетката гази - инсталиран од 27 милиони корисници

Новите цифри се уште поголемо изненадување за Windows 10...


Windows 10 - најважните кратки патеки

Ова се најважните кратенки кои најчесто се користат во новиот Windows 10...


Windows 10 - 30 дена да го смените ако ве разочара

Microsoft има решение лесно да ја повратите претходната верзија на Windows во рок од 30 дена...


Windows 10 - Solitaire се наплаќа со тактика

Microsoft сепак знае како да си ја поврати инвестицијата...


Што му фали на Windows 10 во Македонија?

Се уште не знаеме зошто Cortana не функционира во Македонија...


Одобрен нов 7 инчен Windows таблет

Во Windows сферата подолго време недостасуваа 7 инчни таблети каде сите производители се обидуваа да ја искористат платформата за...


Windows 10 и Windows 8.1 Mobile - кој е подобар?

Смирете ја љубопитноста за изгледот на интерфејсот - споредба меѓу Windows 8.1 Mobile и Windows 10 Mobile...


Chuwi Hi8 - Dual OS таблет со Windows 8.1 за 99 долари

Таблетот Chuwi Hi8 е атрактивен поради ниската цена и двата оперативни системи - Android и Windows 8.1...


Android апликација за пишување на mini-PC од фотелја

Remote Keyboard е дизајнирана да се користи со мини-компјутерски уреди, кои немаат тастатура...


Lenovo LaVie Z е потенок и помоќен од Macbook Air

Новиот Lenovo LaVie Z добива навистина одлични оценки и многумина го прогласуваат за директен конкурент на Apple Macbook со импресивниот...


Изненадување, Windows сега е најбезбеден систем

Windows долги години беше критикуван како еден од најранливите оперативни системи додека пак Linux ги добиваше сите пофалби за отпорност...


Minix Neo - Џебен компјутер со Android и Windows

Minix го претстави преносниот компјутер Minix Neo Z64 Mini PC кој доаѓа со два оперативни системи Windows 8.1 и Android 4.4 KitKat со што...


Intel понуди Windows 8.1 компјутер во USB стикче

Intel има прилично интересен иновативен производ кој ќе може било кој HDMI монитор или дисплеј да го претвори во целосно функционален...


Lenovo YOGA Tablet 2 AnyPen е магичен таблет

Lenovo YOGA се карактеризира со флексибилниот дизајн со вграден потпирач при што може да го поставите во различна положба, а сега со...


HP со нов профи Windows 8.1 таблет

HP промовираше нов таблет кој е нивни прв уред во 2015 година и со HP Pro Tablet 408 G1 се надева дека ќе ги привлече корисниците кои...


Archos наскоро со супер евтин Windows 8.1 таблет

Францускиот бренд на евтини уреди во средната класа го најави Archos 80 Cesium својот прв Windows 8.1 таблет кој ќе чини само 150 долари,...


Microsoft во паника од голем хакерски напад

Microsoft многу невообичено лансираше нова софтверска надградба поврзана со безбедносни протоколи која беше означена како итна сомневајќи...