Новости

Шефот на криптоберзата FTX смета дека bitcoin нема иднина како платна мрежа

За некои криптовалутите се уште се голема измама, додека за други тоа е иднината, сметајќи дека децентрализираните финансии со блокчејн...


Правниот тим на Twitter го обвини Илон Маск за прекршување на договорот

Илон Маск објави на Twitter дека правниот тим на Twitter го обвинил за прекршување на договорот за тајност (NDA), со тоа што открил дека...


Илон Маск ќе ја укине забраната за Трамп на Twitter: „Тоа е морално погрешно и глупаво“

Илон Маск е спремен да плати 44 милијарди долари за Twitter и смета дека треба да се врати Доналд Трамп на Twitter. Тој ја оцени...


Илон Маск го „притиска на пауза“ купувањето на Twitter

Илон Маск изјави дека понудата за преземање на Twitter ја става на чекање. Сопственикот на SpaceX и Tesla Inc. понуди вртоглава цена од...


Ќе ја прифати ли Управниот одбор конечно понудата од Илон Маск

Управниот одбор на Twitter нема да ја прифати понудата на Илон Маск за преземање на компанијата, но опцијата сепак не е исклучена. Според...


Илон Маск има „план Б“, ако Твитер ја одбие понудата за купување

Милијардерот Илон Маск сака да го купи Твитер, но Управниот одбор на компанијата му забрани да купува повеќе акции за да не стане...


Truth Social на Доналд Трамп се претвори во вистинска катастрофа, апликацијата е недостапна

Во октомври 2021 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп најави дека планира да покрене револуционерна технолошка...


HBO Max услугата од денес достапна во Македонија, подобра замена за HBO GO

HBO GO сервисот се заменува со новата апликација HBO Max, која што нуди повеќе содржини и нови опции на претплата за нови претплатници....


Facebook ја гаси својата социјална мрежа

Facebook настана како студентски проект и се претвори во најголемата социјална мрежа во светот. Facebook затоа сакаше да се врати кон...


ТикТок преплавен со плач од војната со Русија и Украина

Русија ја нападна Украина минатата недела, а најмладите на социјалните мрежи го следат тоа цело време и гледаат грди нешта. ТикТок исто...


Сиверт Клефсаас издржал 6 години без социјални мрежи до 18г. за 1.800 долари

Тинејџерот Сиверт Клефсаас издржал шест години без социјални мрежи, затоа што мајка му ветила дека ќе му даде 1800 долари кога ќе наполни...


Трамп се враќа на сцената: Ќе му се врати ли популарноста со MAGA Hub

Truth Social е социјалната мрежа на Доналд Трамп, која од понеделник е достапна на интернет продавницата на Apple. Тоа е нов медиумски...


Шефовите на големите социјални мрежи се сложни дека иднината изгледа како TikTok

Meta го доживеа најголемиот пад досега, а Snap голем пораст на вредноста, но Марк Цукербер и Иван Шпигел се согласуваат во едно. Двете...


Фејсбук слави полнолетство, полни 18 години постоење

Фејсбук денес го слави своето „полнолетство“, брои веќе 18 години постоење, односно денес на 4 февруари, 2004 година, е основана од...


Дали социјалните мрежи се штетни за тинејџерите или не?

Се уште нема одговор дали социјалните мрежи се штетни за тинејџерите. И покрај многубројни истражувања, сепак не е познато дали младите...


Galaxy for Work: Кампања за спроведување на Samsung технологијата во вашата канцеларија

Samsung лансира нова кампања Galaxy for Work, со тоа што објави две кратки видеа на YouTube, со цел да ги запознае корисниците со новиот...


Telefónica и NEC најавуваат Open RAN тестови во Шпанија, Германија, Велика Британија и Бразил

Telefónica и NEC најавија спроведување на тестови на Отворената радио пристапна мрежа (Open RAN) на четири глобални пазари. Двете...


„Преплашена сум од идејата за додавање на уште микрофони и сензори од Facebook во нашите домови“

Ликстерката Френсис Хоген и поранешна вработена во Facebook, изрази загриженост од причина што Facebook најави развој на метаверзумот,...


IBM и Airspan Networks планираат да го забрзаат усвојувањето на 5G Open RAN во Европа

Преку планиранираната тест локација на IBM и Airspan во Германија и Франција, европските телекомуникациски клиенти ќе имаат можност да ги...


Социјалните мрежи се извор на забава, но и измама - Како да се заштитите?

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања...


„Добрите хакери“ ги вратија речиси сите $611 милиони на Poly Network!?

Хакерот што го експлоатираше Poly Network со три блокчејни од 611 милиони долари, ги врати речиси сите украдени средства. Единствено не...