Новости

Xiaomi ќе објавува уште еден буџетски смартфон!?

Xiaomi Mi 10 серијата станува се поголема и затоа корисниците би можеле да се збунат. Моментално брои осум модели: Mi 10 5G, Mi 10 Pro...


Xiaomi откри четири нови Redmi Note 10 модели: AMOLED, брзо полнење и 5G

Xiaomi откри нови Redmi Note 10 модели, со дизајн инспириран од Xiaomi Mi 11: Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10S, и Redmi...


Сите Xiaomi Redmi Note 10 модели со Super AMOLED

Xiaomi потврди дека сите модели на претстојната серија Redmi Note 10 ќе располагаат со Super AMOLED дисплеји секој со различна големина...


Xiaomi Mi 11 Lite се појави со рамен екран

Xiaomi Mi Xiaomi Mi 1 Lite повторно се појави со нов рендер кој овој пат покажува појасно слика за тоа како ќе изгледа смартфонот барем...


Главниот акцент на Xiaomi Redmi Note 10 ќе биде камерата

Xiaomi Redmi Note 10 серијата е една од најочекуваните серии на смартфони за 2021 година. Redmi Note 10 ќе биде претставен на почетокот...


Xiaomi Redmi Note 10 официјално пристигнува во март

Xiaomi потврди дека во текот на март официјално ќе биде претставен новиот смартфон Xiaomi Redmi Note 10 кој може да биде еден од...


Xiaomi почнува со испорака на новиот MIUI 12.5 кориснички интерфејс

Претходно пишувавме за новиот премиум смартфон на Xiaomi – Mi 11. MIUI 12.5 корисничкиот интерфејс исто така беше претставен, кој ќе...


Нов смартфон за борба со најмоќните модели на пазарот: Xiaomi Mi 11

Xiaomi е на третото место на глобалниот пазар на смартфони, чија судбина е неизвесна откако Трамп ја прогласи комунистичка воена...


Redmi K40 официјално ќе биде претставен на 25 февруари

Redmi официјални потврди дека на 25 февруари ќе го претстави новиот модел во високата класа Redmi K40 кој ќе донесе повеќе новитети.


Xiaomi Black Shark 4 ќе биде ултра моќен гејминг смартфон

Xiaomi ќе продолжи со лансирање на нови смартфони специјализирани за мобилни видео игри, а овој пат го подготвува новиот Xiaomi Black...


Xiaomi најави уште еден револуционерен концепт на смартфон

Новиот модел на Xiaomi нема ниту еден влез, ниту едно копче, а екранот му е „проширен до вечноста“. Светот го доби својот прв смартфон...


Xiaomi Mi 11 Pro ќе има ѕверска батерија од 5000mAh со брзо полнење

Xiaomi Mi 11 Pro е смартфонот што би требало да пристигне во блиска иднина со 5000mAh. Digital Chat Station прогнозира дека батеријата ќе...


Xiaomi со највисок глобален раст во продажбата на смартфони

Аналитичките компании IDC, Canalys и Counterpoint, го истражувале глобалниот пазар на смартфони во последното тримесечје од 2020 година....


Xiaomi: Целосно сме усогласени со законските прописи

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


Xiaomi Mi 11 Pro ќе има 120х зум и супер процесор

Xiaomi чува голем адут во ракавот кој планира да го претстави наскоро за да се спротистави во премиум класата со одличен сетап на...


Xiaomi Mi Note 10 Lite глобално добива надградба со Android 11

Xiaomi го објави MIUI 12.5 корисничкиот интерфејс во декември, но се уште не е тестиран до крај. Затоа корисниците сега добиваат само...


Xiaomi: Не сме комунистичко-воена компанија

Xiaomi одговори на нападите од Доналд Трамп поставени преку Министерството за одбрана. Xiaomi истакнува дека не е воено-комунистички...


Трамп во последните денови како претседател започна војна со Xiaomi

Американскиот претседател Доналд Трамп иако има уште неколку дена од мандатот реши да започне војна со уште еден кинески бренд кого го...


Пазарниот уддел на 5Г смартфони на Хуавеј се предвидува да се намали годинава

Хуавеј е на прво место на глобалниот пазар на 5Г смартфони со испораки од 79,6 милиони единици (29,2%) минатата година, а зад него се...


Познато е кога пристигнува Xiaomi Mi 11 Pro

Xiaomi својот најмоќен премиум смартфон за првата половина на 2021 година планира да го лансира некаде на почетокот на февруари.


Xiaomi ја надмина пазарната вредност од 100 милијарди со голем раст

Лео Јун директорот на Xiaomi се пофали дека компанијата за прв пат ја надмина пазарната вредност од 100 милијарди долари, амбиција која...