Новости

Бета верзијата на One UI 5 е официјално објавена

Samsung официјално ја пушти бета верзијата на One UI 5, што е првата модификација на Android 13. Софтверот е лимитиран само за корисници...


Samsung регистрирал сензор за камера од 450MP

Сензорот Samsung 200MP ISOCELL HP1 за камера се очекува да дебитира со идните модели на смартфони, додека компанијата регистрирала и...


Љубител на змии им ја враќа способноста на змиите за одење

„Прво ги изгубиле предните нозе. Потоа задните нозе. Сега, се што можам да направам е да им ги вратам“, вели популарниот ЈуТјубер, Ален...


Верувале или не, Snap собра веќе над милион претплатници

Доаѓа ли времето во кое што ќе почнеме да го плаќаме користењето на сите социјални мрежи? По примерот на Snapchat, изгледа дека...


Илон Маск ќе ја замени лошата навика (зјапање во телефонот) со вежбање

„Мислам дека имам лоша навика, веројатно како и многу други, а тоа е штом се разбудам наутро, го проверувам својот телефон. Тоа е грозна...


Apple во иднина ќе прикажува повеќе реклами на iPhone

Пазарната вредност на Apple се приближува до неверојатни 3 милијарда долари, додека годишниот приход се брои во стотици милијарди долари....


Претседателот на Nintendo има добри вести за сите фанови на нивната конзола Switch

Nintendo досега има продадено над 100 милиони Switch конзоли и за нив е важно да се одреди високата продажба. Откако Мета неодамна ја...


Oppo подготвува нови преклопни смартфони

Оваа недела дури 3 компании претставија нови модели на смартфони што се виткаат, а Oppo подготвува и нови уреди од оваа категорија. На...


Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата на 7 септември

Се уште не е ништо официјално, но се зборува дека Huawei Mate 50 ќе биде откриен на 7 септември. Последниот модел од Mate серијата на...


Тинејџерите масовно го напуштаат Facebook, најпосетен е YouTube

Додека пред 7 години 71% од тинејџерите во САД користеа Facebook, денес тој број е намален на само 32%. Познато е дека Facebook има...


Disney се придружува кон големиот бран поскапувања

Цените на сите производи се качуваат до плафон, поради руско-украинската војна. Изгледа дека трговците прават корекции на цените на секои...


Поранешниот Ф1 шампион го вози Римац во Невера: ,,За малку ќе си ги извалкав гаќите"

„Не, не, не! О, Исусе Христе, ќе те убијам“, со смеење му рече Мате Римац на поранешниот тркачки ас, Нико Розберг. Сите веќе знаат...


Директорот на Телеграм го обвинува Apple за блокирање на иновациите во нивната апликација

Павел Дуров најави ,,револуција во начинот на кој луѓето се изразуваат преку пораки" , но Apple моментално ја задржува таа револуција....


Дали Маск подготвува сопствена социјална мрежа?

Доколку Илон Маск успее да се извлече од стекнувањето на Твитер, би можел да се посвети на развојот на сопствена социјална мрежа која ќе...


iPhone 14 Pro моделите се очекуваат да ја дигнат просечната цена за 15%

Apple ќе ги зголеми цените на 6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max, според аналитичарот Минг-Чи Куо. Моменталната...


Xiaomi Mix Fold 2 официјално излегува со најмоќниот процесор и OLED панел

Август е месецот на преклопни смартфони. Samsung, Motorola, и сега Xiaomi. Официјално излегува новиот преклопен смартфон Xiaomi Mix Fold...


Motorola најави два нови моќни телефони: Motorola X30 Pro и S30 Pro

Веќе слушнавме дека Motorola го најави новиот Moto Razr неколку часа пред најавата на Samsung Galaxy Z Flip 4, но беа лансирани и уште...


Motorola го потврдува глобалното лансирање на Razr 2022

Moto Razr 2022 дебитираше вчера, за кого не се знаеше дали ќе биде глобално лансиран, или ќе биде достапен само во Кина. Razr 2020 беше...


Samsung спрема нов буџетски смартфон од Galaxy A-серијата

После тивкото откривање на Galaxy A23 5G, изгледа дека Samsung има уште еден ас од Galaxy A серијата на телефони. Тоа ќе биде уште една...


Новите Samsung Galaxy телефони на преклопување за поодржлива иднина и најразновидно мобилно искуство

Делувањето во мобилниот бизнис сектор на компанијата го истакнува напредокот во својата посветеност да постигне „повеќе со помалку“ преку...


Moto Razr 2022 официјално се лансира, ривал на најголемите

Moto 2022 дебитираше во Кина, веднаш после откривањето на Samsung Galaxy Z Flip 4. Moto Razr 2022 доаѓа со Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1...