Новости

Новиот HUAWEI MATE40 PRO е најеко смартфон на HUAWEI

Со намалување од 28% на пластика, 90% помалку хартија и воведување на електронски гаранции како први во индустријата HUAWEI Mate40 Pro e...


Применета новата 5G технологија

Huawei денес на македонските медиуми им ја претстави својата 5G програма во изложбената галерија Galileo на Huawei онлајн. 


Apple сака да го купи најновиот Џејмс Бонд за $400 милиони, а MGM сака двојно повеќе

Најновиот филм Џејмс Бонд „No Time to Die“ требаше да биде објавен во април пред да биде повторно одложен за ноември. Повторно е вратен...


Facebook го претстави стриминг сервисот за видео игри

Уште сега станува јасно дека најголемиот тренд дека моќта во иднина ќе биде во гејминг индустријата и стримингот особено. Кога ќе ги...


Можно ли е Samsung да го исфрли полначот како Apple

Гласините велат дека Samsung ќе го исфрли полначот од пакувањето што досега секогаш одеше во комплет со смартфон. iPhone беше првиот...


Apple A15 Bionic со N5P процес ќе го има во идниот iPhone 13

iPhone 13 е се уште далеку од нас, затоа што Apple тукушто го претстави iPhone 12. Меѓутоа, првите детали веќе протекуваат за идниот A15...


Samsung Galaxy Fold добива софтверска надградба - алатки од Galaxy Z Fold2

Samsung потврди дека излегува софтверска надградба за САД за Galaxy Fold. Новото е тоа што преку App Pair сега ќе може да лансирате три...


Huawei во развој на преклопен смартфон во форма на школка

Samsung и Motorola досега објавија преклопни смартфони во форма на школка - Galaxy Z Flip и Moto Razr 5G, кои изгледаат многу тренди и...


Apple TV ќе биде достапен на PlayStation 5 на лансирањето

Sony објави дека Apple TV апликацијата излегува прво во САД кај X900H серијата преку софтверска надградба со повеќе смарт ТВ модели до...


Нови откритија за спецификациите на Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung се очекува да го претстави „следното големо нешто“ во јануари 2021 година. Galaxy S-серијата ќе се лансира тогаш : S21, S21+, и...


iPhone 12 Pro 5G демонстрира филмски ефекти за ниска цена

Apple објави нова реклама за iPhone 12 Pro - "Make movies like the movies." (Правете филмови, како филмовите). На видеото може да се види...


Се уште нема абер од Apple AirPods Studio

Apple со одделот кој претходно го презема од Beats by Dre развиваше ултра напредни слушалки со прерамки кои требаше да чинат околу 600...


Каква селфи камера ќе има Samsung Galaxy S21?

Мобилните брендови водат мртва трка за тоа кој ќе има подобра камера во премиум моделите на смартфони секоја година, а таков исчекор се...


Huawei ги претстави FreeBuds Studio со динамично намалување на бучава и Hi-Fi квалитет

Како дел од глобалната премиера на серијата Mate 40, Huawei Consumer Business Group (BG) ги објави првите безжични over-ear слушалки на...


Со новиот Facebook Dating повеќе нема да ви треба Tinder?

Facebook со мало одложување започна со активирање на опцијата Dating во над 30 европски земји откако помина низ повеќе регулаторни...


Huawei ги претстави HUAWEI × GENTLE MONSTER Eyewear II - Освојување на паметната аудио мода

Заедно со глобалната премиера на серијата на паметни телефони Huawei Mate 40, Huawei, официјално ја претстави новата генерација паметни...


Најсовремениот Apple iPad Air (2020) досега

Покрај лансирањето на 5G iPhone моделите - iPhone 12 и iPhone 12 Pro, Apple ја објави и четвртата генерација на iPad Air. Сите три уреди...


Ford Mondeo во иднина достапен исклучиво хибриден модел

Ford официјално соопшти дека бензинецот Mondeo отсега ќе се трансформира само како хибриден погонски систем. Се разбира, Mondeo Hybrid...


Објавени слики за идниот LG Q52 модел

LG веќе претходно го презентираше Q51 моделот, а наскоро излегува и наследникот LG Q52. Пред премиерата на LG Q52 излегоа спецификациите...


AI Benchmark демонстрираше највисоки поени кај Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro по официјалната објава веќе ги забележа најдобрите резултати на DxOMark тестот на камери, а сега се појави на уште...


Google Maps со подобрена навигација за велосипедисти

Google Maps ги послуша барањата на корисниците, особено на тие кои во време на пандемија со КОВИД-19 го користат велосипедот како основно...