Новости

Шок за корисниците на iPhone, измамник украл 100.000 фотографии од iCloud

Хао Куо Чи украл над 620 илјади приватни фотографии и видеа, со тоа што злоупотребил пропуст за пристап кон iCloud. Не користел никакви...


Есенските планови на Apple се да освои нови пазари

На сите во Apple им е јасно дека во иднина не смеат да зависат само од продажба на хардвер, затоа компанијата се повеќе се свртува кон...


Apple под притисок на FBI се откажа од целосна енкрипција на безбедносните копии

Apple се откажа од плановите да им овозможи шифрирана безбедносна копија од податоците на апликацијата iCloud за сопствениците на iPhone,...


Каква глупост направи советникот на Трамп со iPhone

Руди Џулијани во 2017 година бил именуван од Доналд Трамп за специјален советник за кибернетска безбедност. Со оглед на тоа што првиот...


Може ли Apple да го загрози Netflix со видео сервисот

Apple досега е познат по своите високи цени и квалитетни производи. Затоа сите останаа шокирани кога ги објави цените на месечните...


Њет за iPhone - Русите ќе го забранат популарниот смартфон

Руските медиуми пренесуваат дека од 1 јануари 2015 година постои голема можност за забрана за продажба на новите iPhone 6, iPhone 6 Plus,...


Трикови за побрз и поефикасен iOS 8

Новата верзија на оперативниот систем iOs 8 веќе е стабилизирана и почетните проблеми веќе се надминати што значи дека време е конечно да...


Пристигна iOs 8 - Совети за инсталирање и Backup

Денес Apple ќе ја започне доставата на најновата верзија на оперативниот систем iOs 8 која ќе донесе голем број на нови функции и...


Apple по скандалот со голите фотки ја зајакна безбедноста на iCloud

Apple речиси една недела по големиот скандал на хакирање на корисничките сметки на познати актерки и пејачки од Холивуд и кражба на нивни...


Голите фотки на славните хакнати преку iPhone

Анонимна група на хакери успеа да постави стотици слики од познатите актерки и пејачки од Холивуд, а според експертите за безбедност...


Анализа: Кое е најдоброто Cloud решение за мобилен и десктоп

Корисниците кои имаат многу фајлови, слики, документи и друг вид на содржини секогаш размислуваат кое е најдоброто решение за складирање...


Sunrise - Апликација што им одржа лекција на Google и Apple

Sunrise е нова апликација за календар на вашиот смартфон или лаптоп и добива врвни оценки поради одличниот дизајн, големиот избор на...


Официјално iOs 8 - Еве што е ново

Apple денес ја одржа традиционалната конференција на партнери и девелопери WWDC 2014 на која како што претпоставувавме фокусот ќе биде...


ICloud e најкористен сервис за складирање во САД

Иако Apple нема најдобра репутација за онлајн услугите, тоа не го запре нивниот iCloud - онлајн сервис за складирање, да стане...


Apple подготвува фејслифтинг на iTunes

Apple работи на визуелен, а помалку и софтверски, редизајн, фејслифтинг на iTunes store.


Излезе iOS 6 beta 2 за тестирање

Apple ја претстави втората beta верзија за новиот iOS 6, наменета за тестирање со кодно име iOS 6 beta 2.


Apple работи на iTunes 11 со iCloud

Се зборува дека Apple работи на новата верзија за iTunes, со реден број 11, која наводно ќе поддржува и iCloud контрола.


Google Drive ќе нуди 5GB простор за мобилни

Услугата за складирање на податоци во склоп на апликацијата Google Drive, која најпрво ќе се појави за Android ќе нуди слбоден простор од...


HTCSense.com ќе ви ги брише фајловите?

HTC најави дека набрзо ќе го затвори сајтот HTCSense.com, поради реновирање, но после тоа корисниците нема да ги добјат фајловите назад?!


iPhone 5

Еве еден интересен концепт - видео во продолжение


iCloud достигна 85 милиони корисници

Уште еден доказ за многукратното користење на iCloud