Новости

iPhone корисниците итно да го надградат софтверот со iOS 14.8!

Apple објави итна софтверска надградба за закрпа на сериозна ранливост на својот iOS софтвер. Везбедносните експерти откриле слабост со...


Tesla Model S Plaid постави нов рекорд како сериски електромобил во Нирбургринг

Кога се утврди дека Nevera на Rimac Automobili е најбрзиот електричен автомобил на светот во трката на 400 метри, каде беше поразен и...


Rimac Nevera ги измери силите со Tesla Model S Plaid

Откако Rimac Nevera со леснотија почна да ги победува најбрзите автомобили на светот и така стана најбрз автомобил во сериско...


Rimac Nevera ги сруши сите рекорди, сериски автомобил со најголемо забрзување во светот

Хиперавтомобилот Nevera на Rimac Automobili има најбрзо забрзување кај автомобилите кои што се веќе во производство. Рекордот е потврден...


Доказ за неприкосновената моќ на Rimac Nevera над BMW M5 и Porsche Tycan

Ова е неверојатна трка, на која може да погледнете како Rimac Nevera во трка на 400 метри ги поразува BMW M5 и Porsche Tycan. Porsche...


Мате Римац тврди дека роботакси ќе вози низ Загреб до 2024 година!?

Мате Римац официјално изјави дека Rimac Automobili ќе лансира самостојно возило до 2024 година, наречено роботакси. Додека да се...


Rimac Automobili и Bugatti ги здружија силите со ново седиште во Хрватска!

На чело на новата автомобилска и технолошка компанија во Хрватска, ќе биде Мате Римац. Rimac Automobili ги здружува силите со исконскиот...


Кај Мате Римац не проаѓа "глумењето лудило" на Илон Маск

Хрватскиот претприемач Мате Римац не остана "покус" и упати провокација кон Илон Маск по претставувањето на новиот енергичен електричен...


Објавено видео со Rimac Nevera како вози по 230 км/ч на локален пат

Во Reddit групата "IdiotsInCars" се појави видеото со Rimac Nevera, на кое може да се види возачот со облека со логото на Rimac...


Ferrari SF90 нема никакви шанси против Rimac Nevera!

После 13 часа официјално објавени информации за Rimac хиперавтомобилот, на интернет се појавија и првите рецензии и видеа што ги објавиле...


Rimac ја претстави Nevera, забрзува до 300км/ч за 10 секунди

Мате Римац официјално го претстави автомобилот на кој деноноќно работеше во последните четири години. Го водела една цел, да го направи...


Rimac денес го претставува серискиот автомобил C_Two

Се уште сме во неизвесност за името на новиот автомобил на Rimac, кој излегува денес. „Вторник го чекам како што децата го чекаат Божиќ“,...


Rimac конечно ќе го претстави најмоќниот електромобил

Rimac конечно утре на први јуни ќе го претстави финалниот концепт за долгоочекуваниот електричен автомобил Rimac C Two.


Rimac: Во Загреб до 2024 година ќе има автономно електрично такси

Основачот на компанијата Rimac Automobili почнува со првиот чекор кон реализација на проектот вреден 3,4 милијарди куни, за развој и...


Apple Watch Series 7 протече со нов дизајн и зелена боја

iPhone, iPad, и дури iMac го прифатија новиот дизајн со заоблени рабови, кој е на некој начин како навраќање на iPhone 4. Оваа есен Apple...


Хакери украле доверливи цртежи од уреди на Apple, се закануваат со објава

Руски хакери украле доверливи документи за уреди на Apple и сега ја уценуваат компанијата дека на 1 мај ќе ги објават сите документи,...


Apple повторно не воодушеви со најтенкиот iMac

Apple дефинитивно не не разочара. Претходно пишувавме за ултра тенкиот нов модел на iPad Pro со Retina дисплеј и моќни перформанси, како...


Mini-LED iPad Pro пристигна со 5G, моќен M1 чип и Thunderbolt порт

Apple туку што ја претстави новата iPad Pro (2021) серија со побрз M1 чип и многу додадени спецификации како што е 5G поддршката, подобра...


Apple почнува со развој на смарт екран и нов Apple TV

Протекоа информации за следната конференција на Apple од Siri, но компанијата малку подоцна го потврди настанот дека официјално ќе се...


Што готви кујната на Apple за 2021: Зајакнување на хардверот и ново-дизајнирани уреди

Екипата во Apple не ја почувствува пандемијата на лош начин, туку имаше профит, и покрај тоа што лансирањето на новиот модел на iPhone...


Првиот mini-LED iPad би можел да стигне порано

Apple планира да лансира iPad со mini-LED дисплеј и AirPods 3 во првата половина од 2021 година, тврди Минг-Чи Куо. Career Technology ќе...