Новости

Повторно на iPhone ќе се гледа YouTube видео во позадина

Google повторно овозможи корисниците на iOs 14 оперативниот систем да ги гледаат нивните видеа на YouTube во позадина односно преку...


Ги забележавте ли точките на iPhone?

Благодарение на новата опција на Apple, сега може да откриете дали некој ве шпионира. Од оваа недела за корисниците на Apple со iOS...


Официјално пуштен во употреба iOs 14 со многу измени

Apple по неколку месеци на тестирање конечно и официјално го пушти во употреба новиот оперативен систем iOs 14 кој носи големи измени во...


Конечно ќе може Chrome да ви биде прв избор на iPhone

Apple долги години го штитеше сопствениот интернет прелистувач Chrome како вграден прв избор за корисниците на iPhone. Тоа ќе се смени со...


Објавени 20GB доверливи документи од Intel

Хакерите претходно влегоа во системите на Twitter и Nintendo, а сега уште еден технолошки гигант се најде на списокот на хакирани ова...


Instagram ве снима секогаш кога ја вклучувате апликацијата

Корисниците забележале зелен знак дека камерата е постојано вклучена додека разгледувате на апликацијата на Инстаграм кај iOS 14....


Instagram ви ја користи камерата на iPhone и кога не правите слики!?

Нов скандал му се заканува на Facebook откако дел од корисниците на iPhone пријавија дека мобилната апликација Instagram неовластено ја...


На што да внимавате кога ја преземате WhatsApp преку APK

Ако сакате да ја преземете WhatsApp преку APK (Android application package) страниците, ќе добиете голем избор на апликации од Android и...


Нови емоџи на iPhone со маски за лица

Apple денес на 17 јули кој е прогласен за светски ден на даноците најви дека со надградбата на оперативниот систем до најновата iOs 14...


Со iPhone сега може да го отклучите и стартувате автомобилот

Apple ја лансираше новата софтверска надградба на оперативниот систем iOs 13.6 која на корисниците на iPhone ќе им овозможи нивниот...


Новиот софтвер за iPhone и iPad може да го тестирате во бета фаза

Apple ја лансираше првата јавно достапна бета верзија на новите оперативни системи за смартфон и таблет iOs 14 и iPadOS 14 за сите...


YouTube сака да му се спротивстави на TikTok

Технолошките гиганти сфатија колку е моќен TikTok и затоа YouTube, Facebook и Instagram почнаа да спремаат конкурентни апликации за да му...


iPhone 12 ќе снима врвни 4K HD видеа

Apple ќе овозможи новата генерација на премиум смартфони на iPhone 12 да снима ултра квалитетни видеа со 4K HD резолуција со приказ на...


Apple iOs 14 ќе овозможи 4K HD стриминг

Корисниците на Apple кои имаат пристап до бета верзијата на оперативниот систем iOs 14 откриваат дека сега е овозможен 4K HD видео...


Twitter тестира нова гласовна услуга

Twitter во среда објави дека тестира нова услуга што на корисниците ќе им овозможи да твитаат со помош на глас, така што еден аудио...


Apple најави WWDC стриминг настан за 22 јуни

Поради COVID-19, Apple мораше да ја закаже WWDC Developer Conference како онлајн настан. Настанот на 22 јуни може секој да го гледа...


Google Maps со надградба што ги предупредува корисниците за COVID-19

Во најновата надградба на Google Maps за Android и iOS, корисниците на сервисот ќе добијат предупредување дали некои од мерките против...


Официјално лансирана апликацијата на Google и Apple за детекција на COVID-19

Постои апликација на Исланд која одредено време се користи за помош за спречување на ширењето на коронавирусот, која ги идентификува...


Apple ќе биде домаќин на WWDC20 во јуни

Apple веќе има дата кога ќе ги презентира новите iOS, MacOS, iPadOS, WatchOS и TVOS за време на WWDC20 конференцијата. Датата е 22 јуни,...


Откриен голем пропуст на iPhone во Mail

Apple мораше брзо да реагира за да острани голем пропуст кој е откриен во Mail апликацијата за iPhone кој може да биде злоупотребен од...


Протече скриншот од dark mode за Facebook на iOS

Се уште отсуствува важната функција од Android и iOS верзијата на Facebook: dark mode. Додека Messenger и Instagram веќе се надградени со...