Новости

Challenger е македонска апликација што ве наградува додека возите велосипед

Кој вели дека Македонија нема професионалци и креативни луѓе? Новата апликација Challenger ги наградува велосипедистите со секој поминат...


Како Apple Watch ќе ви помогне брзо да го најдете изгубениот iPhone

Една од најдобрите алатки на Apple Watch може да ви го спаси животот или вашиот iPhone. Ping iPhone му овозможува на сопственикот на...


Huawei патентираше телефон со селфи камера под екранот

Huawei е во фаза на развој на камера вградена под екранот, а Samsung Galaxy Fold 3 исто така ќе ја има оваа технологија. Откриени се...


Тим Кук: Android има за 47 пати повеќе малвер од iOS

Извршниот директор на Apple, Тим Кук, имал виртуелно интервју, во кое тврди дека Android има за 47 пати повеќе малвер во споредба со iOS....


Apple ќе воведе нова Fitness+ Audio Meditations алатка за Apple Watch

Apple го започна настанот WWDC 2021 со претставување на iOS 15, а денес веќе завршува. Во меѓувреме беше претставена Fitness+ опцијата за...


Како да го гледате Apple WWDC 2021 и што ќе ни донесе

WWDC 2021 настанот во живо може да го следите на видеото одоздола, кој почнува утре на 7 јуни, во 07:00 часот според нашата временска...


Samsung видео за Under Panel Camera (UPC) за Galaxy Z Fold 3

Samsung пред некој ден објави телевизиска реклама со слоганот "Life Opens up with Galaxy", со што сака да докаже дека е подобар од iOS....


Пронајдени се опасни безбедносни пропусти во софтверот за iPhone и iPad

Последната верзија на iOS за iPhone и iPad требаше да ја подобри приватноста и безбедноста на корисниците. Наместо тоа, новиот софтвер на...


Apple најверојатно ќе ги открие iOS 15 и iPadOS 15 на WWDC

iOS 15 и iPadOS 15 би можеле да бидат претставени од Apple на 7 јуни, за време на неговиот настан World Wide Developers Conference (WWDC...


AirTag има енкрипција и не ја меморира локацијата на уредот

Apple AirTag се мали плочки што може да ги ставите на нешта што не сакате да ги изгубите. Доколку нешто изгубите, може да го најдете со...


Најпопуларните франшизи за PlayStation стигнуваат и на смартфоните

Отворениот натпревар во Sony ги открива плановите за смартфони на оваа компанија, која сериозно планира да се посвети кон развојот на...


iOS 14 достигна 90% стапка на инсталираност

Apple постигна уште еден фантастичен успех откако е утврдено дека над 90% од сите нивни активни уреди веќе го имаат инсталирано најновиот...


TiMi Studios, креаторот на Call of Duty Mobile со огромна заработка во 2020

TiMi Studios, во сопственост на групацијата Tencent, e најголемиот развивач на игри во светот, објави Ројтерс. Компанијата кеширала 23,7...


Започна продажбата на TWS слушалките Huawei FreeBuds 4i со активно намалување на бучавата

Huawei Consumer Business Group (BG) го претстави најновиот додаток во својата аудио колекција на македонскиот пазар - TWS (True Wireless...


Whatsapp ја прекинува поддршката за постари модели на iPhone

WhatsApp соопшти дека наскоро ќе ја прекине поддршката за постарите модели на iPhone за кои повеќе ќе нема корисничка поддршка односно ќе...


Apple со итна надградба за iPhone

Apple лансираше итна софтверска надградба за iPhone смартфоните со која се наоѓа решение за неодамна откриен пропуст во Safari интернет...


Роверот Perseverence слетува на Марс вечерва

Mars2020 е мисијата што започнува од денеска, а роверот Perseverence слетува на Марс во 20:30, во кратерот Језеро, на северната хемисфера...


Загрозени се над милијарда корисници, избришете ја оваа апликација!

Корисниците на смарт уреди со Android, мора да бидат многу внимателни кога преземаат апликации, дури и од Google Play Store. SHAREit...


Плаќајте во движење со Garmin Pay

iOSАко живеете динамично, постојано сте во движење, спортувате и обожувате да шетате во природа, тогаш ваш идеален придружник и вашето...


Веднаш надградете го софтверот ако користите iPhone или iPad

Apple соопштува дека има нов софтверска надградба за iOS. iOS 14.4 доаѓа со безбедносни закрпи за три безбедносни пропусти што „можеби...


Откриен е опасен пропуст на iPhone, со кој се шпионираат новинарите

iPhone-от на Џеф Безос е хакиран, откако саудискиот принц Мохамед бин Салман примил видео преку WhatsApp. Со текот на времето дознавме и...