Новости

iOS 15 надградбата е официјално достапна за преземање

Три месеци откако Apple го откри iOS 15 за iPhone и iPod, финалната верзија е конечно подготвена за преземање за корисниците во светот....


iPhone корисниците итно да го надградат софтверот со iOS 14.8!

Apple објави итна софтверска надградба за закрпа на сериозна ранливост на својот iOS софтвер. Везбедносните експерти откриле слабост со...


Apple најверојатно ќе ги открие iOS 15 и iPadOS 15 на WWDC

iOS 15 и iPadOS 15 би можеле да бидат претставени од Apple на 7 јуни, за време на неговиот настан World Wide Developers Conference (WWDC...


iOS 14 достигна 90% стапка на инсталираност

Apple постигна уште еден фантастичен успех откако е утврдено дека над 90% од сите нивни активни уреди веќе го имаат инсталирано најновиот...


Apple со итна надградба за iPhone

Apple лансираше итна софтверска надградба за iPhone смартфоните со која се наоѓа решение за неодамна откриен пропуст во Safari интернет...


Веднаш надградете го софтверот ако користите iPhone или iPad

Apple соопштува дека има нов софтверска надградба за iOS. iOS 14.4 доаѓа со безбедносни закрпи за три безбедносни пропусти што „можеби...


Откриен е опасен пропуст на iPhone, со кој се шпионираат новинарите

iPhone-от на Џеф Безос е хакиран, откако саудискиот принц Мохамед бин Салман примил видео преку WhatsApp. Со текот на времето дознавме и...


Apple го лансира iOS 14.2.1 за поправка на багови за iPhone 12 5G

Apple ослободи iOS 14.2.1 софтверска надградба за iPhone со цел да се отстранат сите багови што ги има во iOS 14.2. Во надградбата има и...


Apple има ново тајно копче што вешто го сокрива од вас

Со пуштањето на новиот оперативен систем iOS 14, уредите на Apple добија нова функционалност во облик на гестот Back Tap. Станува збор за...


Повторно на iPhone ќе се гледа YouTube видео во позадина

Google повторно овозможи корисниците на iOs 14 оперативниот систем да ги гледаат нивните видеа на YouTube во позадина односно преку...


Официјално пуштен во употреба iOs 14 со многу измени

Apple по неколку месеци на тестирање конечно и официјално го пушти во употреба новиот оперативен систем iOs 14 кој носи големи измени во...


Конечно ќе може Chrome да ви биде прв избор на iPhone

Apple долги години го штитеше сопствениот интернет прелистувач Chrome како вграден прв избор за корисниците на iPhone. Тоа ќе се смени со...


Instagram ве снима секогаш кога ја вклучувате апликацијата

Корисниците забележале зелен знак дека камерата е постојано вклучена додека разгледувате на апликацијата на Инстаграм кај iOS 14....


Instagram ви ја користи камерата на iPhone и кога не правите слики!?

Нов скандал му се заканува на Facebook откако дел од корисниците на iPhone пријавија дека мобилната апликација Instagram неовластено ја...


Нови емоџи на iPhone со маски за лица

Apple денес на 17 јули кој е прогласен за светски ден на даноците најви дека со надградбата на оперативниот систем до најновата iOs 14...


Новиот софтвер за iPhone и iPad може да го тестирате во бета фаза

Apple ја лансираше првата јавно достапна бета верзија на новите оперативни системи за смартфон и таблет iOs 14 и iPadOS 14 за сите...


iPhone 12 ќе снима врвни 4K HD видеа

Apple ќе овозможи новата генерација на премиум смартфони на iPhone 12 да снима ултра квалитетни видеа со 4K HD резолуција со приказ на...


Apple iOs 14 ќе овозможи 4K HD стриминг

Корисниците на Apple кои имаат пристап до бета верзијата на оперативниот систем iOs 14 откриваат дека сега е овозможен 4K HD видео...


Apple најави WWDC стриминг настан за 22 јуни

Поради COVID-19, Apple мораше да ја закаже WWDC Developer Conference како онлајн настан. Настанот на 22 јуни може секој да го гледа...


Apple за 2020 спрема нов iPad, Apple Watch, iMac и iPhone

Apple овој месец привремено ги напушти канцелариите и ја продолжи работата од дома. Во работата нема застој, па така оваа година би...


Apple ќе овозможи мултитаскинг алатка кај идниот iPhone со iOS 14

iPad имаше прекрасна алатка кај iOS 13 за преминување кон други апликации, а кај iOS 14 ќе ја има истата алатка, која би можела да...