Новости

Откриен е опасен пропуст на iPhone, со кој се шпионираат новинарите

iPhone-от на Џеф Безос е хакиран, откако саудискиот принц Мохамед бин Салман примил видео преку WhatsApp. Со текот на времето дознавме и...


Google има одлична вест за сите следни Android модели со Qualcomm процесори

iPhone обично има по 5 и повеќе години софтверска поддршка, затоа што Apple го контролира и хардверот и софтверот на своите телефони....


WhatsApp ќе ги остави постарите смартфони без апликација

WhatsApp поддршката за постари смартфони ќе ја прекине на крајот на декември. Од следната година милиони корисници би можеле да добијат...


Android и iOS се шири нов spyware за изнудување пари од корисниците со уцени

Експертите од компанијата за безбедност на мобилните уреди Lookout откриле нова врста на spyware, кој цели исклучиво кон корисниците на...


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Apple го лансира iOS 14.2.1 за поправка на багови за iPhone 12 5G

Apple ослободи iOS 14.2.1 софтверска надградба за iPhone со цел да се отстранат сите багови што ги има во iOS 14.2. Во надградбата има и...


YouTube сака да го сруши TikTok со Shorts

Instagram направи обид да го сруши TikTok со Reels, а YouTube сега ќе се обиде со YouTube Shorts за кратки видеа. Главната конкуренција...


Apple има ново тајно копче што вешто го сокрива од вас

Со пуштањето на новиот оперативен систем iOS 14, уредите на Apple добија нова функционалност во облик на гестот Back Tap. Станува збор за...


Facebook целосно потемнува и на iPhone

Facebook наскоро ќе ја потемни и верзијата на мобилната апликација за корисниците на iPhone со што ќе го заокружи Dark Mode изборот на...


Повторно на iPhone ќе се гледа YouTube видео во позадина

Google повторно овозможи корисниците на iOs 14 оперативниот систем да ги гледаат нивните видеа на YouTube во позадина односно преку...


Ги забележавте ли точките на iPhone?

Благодарение на новата опција на Apple, сега може да откриете дали некој ве шпионира. Од оваа недела за корисниците на Apple со iOS...


Официјално пуштен во употреба iOs 14 со многу измени

Apple по неколку месеци на тестирање конечно и официјално го пушти во употреба новиот оперативен систем iOs 14 кој носи големи измени во...


Конечно ќе може Chrome да ви биде прв избор на iPhone

Apple долги години го штитеше сопствениот интернет прелистувач Chrome како вграден прв избор за корисниците на iPhone. Тоа ќе се смени со...


Објавени 20GB доверливи документи од Intel

Хакерите претходно влегоа во системите на Twitter и Nintendo, а сега уште еден технолошки гигант се најде на списокот на хакирани ова...


Instagram ве снима секогаш кога ја вклучувате апликацијата

Корисниците забележале зелен знак дека камерата е постојано вклучена додека разгледувате на апликацијата на Инстаграм кај iOS 14....


Instagram ви ја користи камерата на iPhone и кога не правите слики!?

Нов скандал му се заканува на Facebook откако дел од корисниците на iPhone пријавија дека мобилната апликација Instagram неовластено ја...


На што да внимавате кога ја преземате WhatsApp преку APK

Ако сакате да ја преземете WhatsApp преку APK (Android application package) страниците, ќе добиете голем избор на апликации од Android и...


Нови емоџи на iPhone со маски за лица

Apple денес на 17 јули кој е прогласен за светски ден на даноците најви дека со надградбата на оперативниот систем до најновата iOs 14...


Со iPhone сега може да го отклучите и стартувате автомобилот

Apple ја лансираше новата софтверска надградба на оперативниот систем iOs 13.6 која на корисниците на iPhone ќе им овозможи нивниот...


Новиот софтвер за iPhone и iPad може да го тестирате во бета фаза

Apple ја лансираше првата јавно достапна бета верзија на новите оперативни системи за смартфон и таблет iOs 14 и iPadOS 14 за сите...


YouTube сака да му се спротивстави на TikTok

Технолошките гиганти сфатија колку е моќен TikTok и затоа YouTube, Facebook и Instagram почнаа да спремаат конкурентни апликации за да му...