Новости

Apple ќе ги открие iPhone 14, Apple Watch 8 и AirPods Pro 2 на 13 септември

Следниот iPhone ќе биде откриен во септември, како и секоја година: 6.1-инчен iPhone 14, 6.7-инчен iPhone 14 Max, 6.1-инчен iPhone 14...


Apple спрема смартфон на преклоп со E Ink помошен екран во боја

Минг-Чи Куо потврди дека Apple работи на преклопен смартфон веќе цела година. iPhone Foldable ќе може главниот екран да го преклопува, а...


Apple ќе ја изигра ЕУ и ќе воведе безжично полнење кај iPhone 15 (2023)

ЕУ воведе стандардизација на полначот да биде за сите производители на смартфони со USB C. Apple сепак најде дупка во законот и така...


Стриминг сервисот го испрати iPod Touch во историјата

Apple официјално објави дека iPod Touch нема повеќе да се произведува и да го продава музичкиот плеер iPod Touch. Овој уред во своето...


iPhone 14 Pro со подобар хардвер, iPhone 14 со ланскиот процесор

Apple за четири месеци се очекува да ја претстави новата генерација на смартфони, два послаби iPhone телефони со минатогодишните...


iPhone 14: Производството на новиот модел на Apple се зголеми пред лансирањето

Apple би можел да биде под ризик од новите низа затварања во Кина поради Covid-19 мерките, па затоа се шпекулира дека компанијата почнала...


Apple ја лансираше Self Service Repair Program, ќе можете сами да го поправите својот iPhone!

Во ноември 2021 година, Apple најави дека ќе лансира програма за самопоправка на своите смартфони во 2022 година. Apple официјално ја...


iPhone 14 протече со скицирани цртежи, кои се разликите меѓу четирите модели

6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max ќе бидат со нов дизајн, додека регуларните модели 6.1-инчениот iPhone 14 и...


Samsung ќе биде единствени снабдувач на OLED за iPhone 14!?

Apple купуваше OLED дисплеи за своите смартфони од Samsung од 2017 година, но компанијата сега ги намалува овие екрани и ќе бидат...


Кои iPhone модели ќе ги снема со пристигнувањето на iPhone 14

Apple ја стопираше продажбата на iPhone 12 Pro и iPhone XR после претставувањето на iPhone 13 минатата година, а сега излегуваат...


iPhone 14: Конечниот дизајн и спецификациите протекоа

Apple iPhone 14 започнал со EVT тестирање, според аналитичарот Џеф Пу од Haitong International Securities. Се очекува iPhone 14 Pro да...


Предводникот Motorola Frontier ќе биде моќен со сензор од 200MP

Следниот предводник на Motorola би можел да биде со огромна резолуција на камерата. Motorola Frontier наводно ќе биде со 6.67-инчен...


Куо: Поголем 48MP сензор има зад камерата на iPhone 14 Pro

Следните премиум смартфони на Apple ќе бидат iPhone 14 Pro и Pro Max, кои најверојатно ќе имаат здебелена испакнатина за камерата. Се...


Apple работи на нов систем за претплата со iPhone и iPad

Bloomberg објави дека Apple наводно работи на систем што од своите купувачи сака да направи претплатници. Apple во последните години се...


Samsung ќе му помогне на Apple да го отстрани засекот кај iPhone 15 Pro (2023)

следната година ќе го отстрани неговиот фамозен засек за селфи камерата кај iPhone 15, каде што се наоѓаат камерата и Face ID. Според...


Samsung Galaxy A12 е најпродаван смартфон за 2021 година

Omdia е аналитичка компанија, која што направила истражување на пазарот за најпродавани смартфони во 2021 година. Замислете, најпродаван...


iPhone SE (2022) има изненадувачки голема батерија внатре

Новиот iPhone SE (2022) е третата генерација на iPhone SE, кој сега излезе на YouTube, откривајќи интересни детали за буџетскиот iPhone...


iPhone 14 може да заглави со истиот A15 Bionic процесор и истиот екран

Минг-Чи Куо тврди дека Apple ќе го остави истиот чип во два модела на iPhone 14 серијата, т.е. A15 Bionic чипот што беше вграден во...


iPhone SE 3 има нова алатка за автентификација што ќе ја има во iPhone 14

Првиот евтин 5G смартфон на Apple е iPhone SE 3, кој од вчера се пушти во продажба и Bloomberg сега ја открива новата "on-device...


iPhone 14 Pro: Рендери со поинаква боја за следниот премиум iPhone

Apple се спрема за следниот премиум модел во септември. Сега излегуваат CAD рендери со iPhone 14 Pro, но од ликстерите што најчесто ги...


iPhone 13 и iPhone 13 Pro настапуваат со нови уникатни бои

Apple само што ги лансираше новите iPhone бои за да го задржи вниманието на своите фанови. Новите бои ќе бидат достапни кај iPhone 13 и...