Новости

Apple официјално го открива датумот кога ќе биде претставен iPhone 15

Apple официјално открива дека новиот iPhone 15 ќе биде претставен на 12 септември 2023 година. И не само тоа, ќе бидат откриени и новите...


Ова е најпродаваниот телефон на светот во првата половина на 2023

Samsung доминира на пазарот на смартфони и секоја година се надминува себеси. Меѓутоа, во првата половина на 2023, Apple продавал повеќе...


Сите iPhone 15 модели ќе бидат со 48MP примарна камера

Фановите на Apple веќе нетрпеливо го чекаат септември за новата iPhone 15 серија. Новите iPhone телефони ќе бидат со нови подобрени...


iPhone 15 Pro Max ќе биде со надграден распоред на камерата

iPhone 15 Pro Max ќе биде со телефото камера во стилот на перископски сензор, со цел да го зголеми зумирањето од 3x на 5-6x. Apple ќе го...


iPhone 16 Pro Max ќе биде со поголем дисплеј во споредба со iPhone 14 Pro Max

Рос Јанг е ликстер на кого сите му веруваат, со оглед на тоа што е ко-основач на Display Supply Chain Consultants (DSCC). Тој тврди дека...


iPhone 15 и 15 Pro Max нема да имаат промени во камерата

iPhone 15 семејството е 5 месеци далеку од официјалната објава, но постојано излегуваат нови информации. Сега протекоа информации за...


Испакнатината на iPhone 15 Ultra е за 9.6% помала од минатогодишниот топ модел

Ликстерот Ice Universe претходно ги објави димензиите на iPhone 15 Ultra. iPhone 14 Pro Max има испакнатина на камерата од 4.18мм, додека...


iPhone 15 и iPhone 15 Plus нема да имаат ProMotion и Always-On Display

Една од главните точки кај iPhone 14 серијата беше имплементација на Always-On Display функција кај iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max....


iPhone 14 Pro Max се продава за 1.100 долари, знаете ли колку чинат неговите компоненти

Телефоните на Apple никогаш не беа евтини, но со текот на времето, компанијата го зголеми бројот на модели, кои што ги претставува и...


iPhone 15 Ultra изгледа многу шик со рендери од фановите

Најдобриот iPhone 15 модел се очекува да биде подобар од iPhone 14 Pro Max и би можел да се нареквуа iPhone 15 Ultra. iPhone 15 Ultra ќе...


Продажбата во Q4 докажува дека корисниците плаќаат за иновации

Аналитичката компанијата Kantar открива дека во четвртото тримесечје од 2022 година, пазарот со iOS смартфони демонстрирал раст на...


Нови информации за најмоќниот iPhone, цената ќе биде превисока

Застојот во Кина поради пандемијата лошо ќе влијае врз производството и пордажбата на iPhone. Проблем е намалената понуда на iPhone 14, а...


iPhone 15 Ultra би можел да биде најскапиот телефон на Apple

iPhone 15 Ultra се очекува да пристигне во следниот септември, заедно со цела серија. LeaksApplePro објави во меѓувреме дека најскапиот...


Хаосот во Foxconn може предизвика недостаток од 6 милиони iPhone-и

Foxconn се уште е во хаос, кој што може да предизвика проблем со производството на iPhone 14 Pro. Фабриката наводно има капацитет за...


Багот кај iPhone 14 Pro и 14 Pro Max ги рестартира телефоните кога се полнат

Како што растат коментарите за багот кај iPhone 14 серијата, така стагнира и продажбата на новите предводници на Apple. iPhone 14 Pro и...


Се тресе ли вашиот iPhone 14 Pro кога снимате видео?

Изгледа дека некои iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max корисници имаат проблеми со употребата на задната камера за снимање на видеа....


Закажано лансирањето на Apple iPhone 14, официјално со дата

Моментот што сите го чекаме е тука, на врата. Apple фановите ќе може да се израдуваат на 7 септември, iPhone 14 семејството официјално...


Видео со разликите меѓу iPhone 14 Pro Max и iPhone 13 Pro Max

iPhone 14 серијата ќе биде лансирана за еден месец отприлик. 6.1-инчениот iPhone 14 Pro и 6.7-инчениот iPhone 14 Pro Max нема да имаат...


Протече слика со футрола од iPhone 14

Apple ја спрема својата нова линија на iPhone за 2022. 5.4-инчениот iPhone mini ќе биде заменет со класичен 6.7-инчен модел. Моделот што...


A16 Bionic за iPhone 14 серијата пристигнува со повисока цена

Apple се уште ги добива своите чипови од Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - TSMC. A16 Bionic процесорот ќе биде вграден наводно...


Sony работи на сензор од 100MP за Apple и Google

Sony произведува сензори за камера за Apple и Google, кој изјавил дека работи на сензори со висока резолуција сега. Најдобриот iPhone се...