HTC Sensation

HTC Sensation
7.8
7.8
7.8
Вкупно гласови: 63
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.6 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
Објавен2011, April
Големина
Димензии126.1 x 65.4 x 11.3 mm
Тежина148 g
Дисплеј
ТипS-LCD Осетлив на допир 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 4.3 инчи
 

- Gorilla стаклен екран - Multi-touch - Accelerometer за ротирање - Proximity sensor за автоматско исклучување, Gyro sensor - HTC Sense v3.0 UI

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackYes
Меморија
Адресарнелимитиран со слика
Повицинелимитиран
Интерна1 GB меморија, 768 MB RAM
Слот за картичка microSD, up to 32GB, 8 GB вклучена
 
Податоци
GPRSДо 114 kbps
EDGEДо 560 kbps
3G HSDPA 14.4 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB (MHL) v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264x2448 пиксели, autofocus, двоен блиц
Опции
Видео Да, 1080p@30fps, stereo аудио снимање
Секундарна Да, VGA
Додатоци
OSAndroid OS, v2.3 (Gingerbread)
CPU1.2 GHz dual-core процесор, Adreno 220 GPU, Q
GPSДа, со A-GPS поддршка
РадиоStereo FM радио со RDS
ПоракиSMS, MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML
ИгриИма
Боја Црна

- TV-out (преку MHL A/V линк) - SNS интегрирано - Дигитален компас - Google Search, Maps, Gmail - YouTube, Google Talk, Picasa интегрирано - MP3/AAC+/WAV/WMA player - XviD/MP4/H.263/H.264/WMV плеер - Organizer - Document viewer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input (T9 Trace)

Батерија
ТипСрандардна батерија, Li-Ion 1520 mAh
Во мирување До 350 h (2G) / до 400 h (3G)
РазговорДо 8 h 20 min (2G)