HTC Sensation XE

HTC Sensation XE
8.8
8.8
8.7
Вкупно гласови: 26
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.1 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
ОбјавенСептември 2011
Големина
Димензии126.1 x 65.4 x 11.3 mm
Тежина151 g
Дисплеј
ТипS-LCD екран осетлив на допир, 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 4.3 инчи (~256 ppi pixel density)
 

- Multi-touch метод

-Сензор за авто-ротирање

- Сензор за автоматско исклучување

- Gyro сензор

- HTC Sense UI

- Команди на д

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
АдресарНеограничено
ПовициНеограничено
Интерна4 GB (1 GB достапни на корисникот)
Слот за картичка microSD, до 32GB
 
Податоци
GPRSUp to 80 kbps
EDGEUp to 236.8 kbps
3G HSDPA, 14.4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP
Infrared port Не
USBYes, microUSB (MHL) v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264x2448 пиксели, автофокус, двоен-LED блиц
Опции
Видео Да, 1080p@30fps, stereo sound recording
Секундарна Да, VGA
Додатоци
OSAndroid OS, v2.3.4 (Gingerbread)
CPU1.5 GHz dual-core процесор, Adreno 220 GPU, Q
RAM768 MB
GPSДа, со A-GPS подршка
РадиоStereo FM радио со RDS
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email
ПребарувачWAP 2.0/xHTML, HTML
ИгриИма
Боја Црна

- Beats Audio

- Beats headset

- TV-out (via MHL A/V link)

- SNS интеграција

- Дигитален компас

- Google Search, Maps, Gmail - YouTube, Google Talk, Picasa интеграции

- MP3/AAC+/WAV/WMA player

- XviD/MP4/H.263/H.264/WMV player

- Организер

- Прелистувач на документи

- Говорни комнди

- Предвидливо внесување на текст

Батерија
ТипСтандардна батерија, Li-Ion 1730 mAh
Во мирување До 310 ч (2G) / До 540 ч (3G)
РазговорДо 9 ч 16 мин (2G) / До 7 ч 20