HTC Amaze 4G

HTC Amaze 4G
8.9
8.8
9.1
Вкупно гласови: 11
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.1 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 1700 / 2100
ОбјавенСептември 2011
Големина
Димензии130 x 65.6 x 11.8 mm
Тежина172.9 g
Дисплеј
ТипS-LCD екран на допир, 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 4.3 инчи (~256 ppi густина на пиксели)
 

- Multi-touch метод

- Сензор за авто-ротирање

- Сензор за автоматско исклучување

- HTC Sense v3.0 UI

- Команди на допир

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
АдресарНеограничено
ПовициНеограничено
Интерна16GB
Слот за картичка microSD, до 32GB
 
Податоци
GPRSИма
EDGEИма
3G HSDPA, 42 Mbps; HSUPA
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP, EDR
Infrared port Не
USBДа, microUSB (MHL) v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264x2448 пиксели, автофокус, двоен-LED блиц
Опции
Видео Да, 1080p
Секундарна Да, 2 MP
Додатоци
OSAndroid OS, v2.3.4 (Gingerbread)
CPU1.5 GHz Scorpion dual-core процесор, Qualcomm
RAM1 GB
GPSДа, со A-GPS подршка
РадиоStereo FM радио со RDS
ПоракиSMS, MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML
ИгриИма + можност за превземање
Боја Црна, бела

- NFC подршка

- Дигитален компас

- TV-out (via MHL A/V link)

- SNS интеграција

- Google Search, Maps, Gmail

- YouTube, Google Talk, Picasa интеграции

- MP3/AAC+/WAV/WMA player

- MP4/H.263/H.264/WMV player

- Организер

- Прелистувач на докумнети

- Говорни пораки

- Предвидливо внесување на текст

Батерија
ТипСтандардна батерија, Li-Ion 1730 mAh
Во мирување
Разговор