Nokia Lumia 520

Nokia Lumia 520
7.8
7.7
7.7
Вкупно гласови: 20
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 6.4 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100 - RM-914
Објавен2013, Фебруари
Големина
Димензии119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc (4.72 x 2.52 x 0.39 i
Тежина124 g (4.37 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии480 x 800 пиксели, 4.0 инчи (~233 ppi густина на пиксел)
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Повици/
Интерна8 GB
Слот за картичка microSD, до 64 GB
 
Податоци
GPRSClass B
EDGEДо 236.8 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band
BluetoothДа, v3.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 5 MP, 2592х1936 pixels, autofocus
Опции
Видео Да, 720p@30fps
Секундарна Не
Додатоци
OSMicrosoft Windows Phone 8
CPUDual-core 1 GHz
RAM512 MB
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоНе
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML5
Игри
Боја жолта, црвена, бела/црна

 

- SNS апликации
- WAV/MP3/WMA/eAAC+ player
- MP4/WMV/H.263/H.264 player
- Организер
- Преглед/Едитирање на слика
- Предвидливо внесување на текст
- 7GB бесплатен простор на SkyDrive

 

Батерија
Тип Li-Ion 1430 mAh батерија (BL-5J)
Во мирување До 360 h
РазговорДо 14 h 40 min (2G) / До 9 h 4