HTC Desire 601

HTC Desire 601
7.5
7.5
7.5
Вкупно гласови: 2
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.6 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - сите верзии
Мрежа 3GHSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA верзија
Мрежа 4GLTE 800 / 900 / 1800 / 2600 - EMEA верзија
SimMicro-SIM
Објавен2013, Септември
Големина
Димензии134.5 x 66.7 x 9.9 mm (5.30 x 2.63 x 0.39 in)
Тежина130 g (4.59 oz)
Дисплеј
ТипTFT екран на допир, 16M бои
Димензии540 x 960 пиксели, 4.5 инчи (~245 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Интерна8 GB
Слот за картичка microSD, до 64 GB
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot,
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0, USB On-the-go, USB Host
Камера
Примарна 5 MP, 3264 x 2448 пиксели, автофокус, LED блиц
Опции1/4'' големин на сензорот, 1.4m големина на пиксел, таг по локација, детекција на лице и насмевка
Видео Да, 1080p@30fps
Секундарна Да, VGA
Додатоци
OSAndroid OS, v4.2.2 (Jelly Bean)
CPUDual-core 1.4 GHz
RAM1 GB
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоTBD
ПоракиSMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
ПребарувачHTML5
Игри
Боја Црна, Сива и Црвена

- SNS интеграција
- DivX/XviD/MP4/H.263/H.264/WMV плеер
- MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC плеер
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk
- Организер
- Гласовна меморија и команди
- Прелистувач на документи

Батерија
Тип Li-Ion 2100 mAh
Во мирување (2G) / До 440 h (3G)
Разговор (2G) / До 12 h 48 min (3G)