LG Nexus 5

LG Nexus 5

Продажна цена

7.3
7.1
8.2
Вкупно гласови: 23
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 2.0 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - Сите региони
Мрежа 3GHSDPA 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 900 - САД
Мрежа 4G LTE 700 / 800 / 850 / 1700 / 1900 / 2100 / 2600 - САД
SimMicro-SIM
Објавен2013, октомври
Големина
Димензии137.9 x 69.2 x 8.6 mm (5.43 x 2.72 x 0.34 in)
Тежина130 g
Дисплеј
ТипTrue HD IPS Plus капацитивен екран осетлив на допир, 16M бои
Димензии1080 x 1920 пиксели, 4.95 инчи (~445 ppi густина на пикселација)
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 3
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Интерна16/32 GB, 2 GB RAM
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSClass 12 (4+1/3+2/2+3/1+4 slots), 32 - 48 kbps
EDGEClass 12
3G /
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v4.0 со A2DP
Infrared port Не
USBДА, microUSB (SlimPort) v2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264 x 2448 пиксели, автофокус, оптичка стабилизација на сликата (OIS), LED блиц
ОпцииГео-тагирање, фокус на допир, препознавање на лица, фото сфера
Видео Да, 1080p@30fps
Секундарна Да, 1.3 MP
Додатоци
OSAndroid OS, v4.4 (KitKat)
CPUQualcomm MSM8974 Snapdragon 800 Quad-core 2.3
RAM2 GB
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоНе
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
ПребарувачHTML5
Игри
Боја Црна, Бела

- Безжично полнење
- SNS интеграција
- Детектирање и исклучување на бучава
- MP4/H.264/H.263 видео плеер
- MP3/WAV/eAAC+/AC3 музички плеер
- Организатор
- Уредување на слики и видео
- Уредување на документи
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa
- Гласовни белешки/гласовно повикување/гласовни комадни
- Предвидување при внес на зборови

Батерија
ТипФиксна Li-Po 2300 mAh батерија
Во мирување (2G) / До 300 часа (3G)
Разговор (2G) / До 17 часа (3G)