Nokia Lumia 525

Nokia Lumia 525
7.0
7.0
7.0
Вкупно гласови: 4
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.3 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - RM-998
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100 - RM-998
SimMicro-SIM
Објавен2013, November
Големина
Димензии119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc (4.72 x 2.52 x 0.39 i
Тежина124 g (4.37 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии480 x 800 пиксели, 4.0 инчи (~233 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотScratch-resistant glass
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jackДа
Меморија
Интерна8 GB, 1 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 64 GB
 
Податоци
GPRSClass B
EDGEДо 236.8 kbps
3G Да
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v4.0 со A2DP, LE
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 5 MP, 2592х1936 пиксели, аутофокус
Опции1/4'' големина на сензор, гео-тагирање
Видео Да, 720p@30fps
Секундарна Не
Додатоци
OSMicrosoft Windows Phone 8 Black
CPUQualcomm MSM8227 Dual-core 1 GHz
RAM1 GB RAM
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоFM радио
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML5
Игри
Боја Црна, Бела, Жолта, Црвена

- SNS интеграција
 Детектирање и исклучување на бучава
- MP3/WAV/eAAC+/WMA музички плеер
- MP4/H.264/H.263/WMV видео плеер
7GB вклучен SkyDrive простор
Прелистувач на документи
Уредување на видео или слики
- Гласовно бирање/белешки/команди
- Предвидливо внесување на текст

Батерија
Тип Li-Ion 1430 mAh батерија (BL-5J)
Во мирување До 336 h (2G) / Up to 336 h (3G)
РазговорДо 17 h (2G) / До 10 h 40 min