Samsung Galaxy S5

Samsung Galaxy S5

Продажна цена

  • Samsung Galaxy S5
  • Ledikom - 27.800 ден.
6.3
7.0
7.0
Вкупно гласови: 60
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 3.7 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Мрежа 4G LTE (во зависност од државата)
Објавен2014, Февруари
Големина
Димензии142 x 72.5 x 8.1 mm (5.59 x 2.85 x 0.32 in)
Тежина145 g (5.11 oz)
Дисплеј
ТипSuper AMOLED екран на допир, 16M бои
Димензии1080 x 1920 пиксели, 5.1 инчи (~432 ppi густина на пиксел)
MultitouchДа
Заштита за екранотCorning Gorilla Glass 3
 

- Скенер за отпечатоци (PayPal компатибилност)

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16/32 GB storage, 2 GB RAM
Слот за картичка microSD, up to 128 GB
 

- TouchWiz UI

Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Di
BluetoothДа, v4.0 with A2DP, EDR, LE
Infrared port Не
USBДа, microUSB v3.0 (MHL 2), USB On-the-go, USB Host
Камера
Примарна 16 MP, 5312 x 2988 пиксели, аутофокус, LED блиц
Опции1/2.6'' големина на сензор, 1.12 микрони големина на пиксели, истовремено снимање со предната и задната камера, таг по локација
Видео Да, 2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR, видео стабилизација, dual-video rec.
Секундарна Да, 2 MP, 1080p@30fps
Додатоци
OSAndroid OS, v4.4.2 (KitKat)
CPUQualcomm Snapdragon 801 Quad-core 2.5 GHz
RAM2 GB
GPSДа, со A-GPS поддршка и GLONASS
РадиоНе
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Црна, Бела, Сина, Златна
- Безжично полнење
- ANT+ подршка
- S-Voice
- Smart stay, Smart pause, Smart scroll
- Air „воздушни“ гестови
- 50 GB cloud простор на Dropbox 
- Препознавање и исклучување на бучава
- TV-out (via MHL 2 A/V link)
- SNS интеграција
- MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 видео плеер
- MP3/WAV/eAAC+/FLAC музички плеер
- Организатор
- Уредување на слики и видеа
- Преглед на документи (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
- Google Search, Maps, Gmail,
YouTube, Calendar
- Гласовни команди
- Предвидливо внесување на текст (Swype)
Батерија
ТипLi-Ion 2800 mAh батерија
Во мирување До 390 часа
РазговорДо 21 час