Nokia X

Nokia X

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

7.5
5.0
5.0
Вкупно гласови: 2
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 6.2 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
Објавен2014, Февруари
Големина
Димензии115.5 x 63 x 10.4 mm, 73.2 cc (4.55 x 2.48 x 0.41
Тежина128.7 g (4.52 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии480 x 800 пиксели, 4.0 инчи (~233 ppi густина на пиксел)
MultitouchДа, до 2 прста
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна4 GB, 512 MB RAM
Слот за картичка microSD, до 32 GB
 
Податоци
GPRSДо 85.6 kbps
EDGEДо 236.8 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP, HS
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 3.15 MP, 2048x1536 пиксели
Опции1/5'' големина на сензор, панорама, препознавање на лица
Видео Да, 480p@30fps
Секундарна Не
Додатоци
OSAndroid OS, v4.1.2 (Jelly Bean)
CPUQualcomm Snapdragon S4 Play Dual-core 1 GHz
RAM512 MB
GPSДа, со A-GPS поддршка
РадиоСтерео FM радио
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML
ИгриДа
Боја Светло зелена, црвена, сина, жолта, црна, бела
- SNS интеграција
- MP3/WAV/eAAC+/Flac музички плеер
- MP4/H.264/H.263 видео плеер
- Преглед на документи 
- Уредување на слики
- Гласовни команди
- Предвидливо внесување на текст 
Батерија
ТипLi-Ion 1500 mAh батерија (BN-01)
Во мирување До 408 часа
РазговорДо 13 часа 2G/ До 10 часа 3G