Nokia XL

Nokia XL
7.8
7.6
7.2
Вкупно гласови: 5
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 6.3 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
Објавен2014, Февруари
Големина
Димензии141.4 x 77.7 x 10.9 mm, 109 cc (5.57 x 3.06 x 0.43
Тежина190 g (6.70 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии480 x 800 пиксели, 5.0 инчи (~187 ppi густина на пиксел)
MultitouchДа
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна4 GB, 768 MB RAM
Слот за картичка microSD, до 32 GB
 
Податоци
GPRSДо 85.6 kbps
EDGEДо 236.8 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
BluetoothДа, v3.0 со A2DP, HS
Infrared port Не
USBДа, microUSB v2.0
Камера
Примарна 5 MP, 2592х1944 пиксели, автофокус, LED блиц
Опции1/4'' големина на сензор, панорама, препознавање на лица
Видео Да, 480p@30fps
Секундарна Да, 2 MP
Додатоци
OSAndroid OS, v4.1.2 (Jelly Bean)
CPUQualcomm Snapdragon S4 Play Dual-core 1 GHz
RAM768 MB
GPSДа, со A-GPS поддршка
РадиоСтерео FM радио
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML
ИгриДа
Боја Зелена, портокалова, сина, жолта, црна, бела
- Препознавање и исклучување на бучава
- SNS интеграција
- MP3/WAV/eAAC+/Flac музички плеер
- MP4/H.264/H.263 видео плеер
- Преглед на документи 
- Уредување на слики
- Гласовни команди
- Предвидливо внесување на текст 
Батерија
ТипLi-Ion 2000 mAh батерија (BN-02)
Во мирување До 720 часа
РазговорДо 16 часа 2G/ До 13 часа 3G