Nokia Lumia 530

Nokia Lumia 530
5.0
5.0
5.0
Вкупно гласови: 2
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.0 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 900 / 2100
Објавен2014, јули
Големина
Димензии119.7 x 62.3 x 11.7 mm, 86.8 cc (4.71 x 2.45 x 0.4
Тежина129 g (4.55 oz)
Дисплеј
ТипTFT екран на допир, 16M бои
Димензии480 x 854 пиксели, 4.0 инчи (~245 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна4 GB, 512 MB RAM
Слот за картичка microSD, до 128 GB
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДо 236.8 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
Bluetoothv4.0, A2DP
Infrared port Не
USBmicroUSB v2.0
Камера
Примарна 5 MP, 2592 x 1936 пиксели
Опции1/4'' големина на сензор
Видео 480p@30fps
Секундарна Не
Додатоци
OSMicrosoft Windows Phone 8.1
CPUQuad-core 1.2 GHz
GPSA-GPS, GLONASS
РадиоFM радио
ПоракиSMS , MMS, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Портокалова, зелена, бела, сива

- SNS интеграција
- MP3/WAV/eAAC+/WMA аудио плеер
- MP4/H.264/H.263/WMV видео плеер
- 15 GB бесплатен простор на OneDrive
- Преглед на документи
- Уредување на слики и видеа
- Гласовни белешки, повикување и команди
- Предвидливо внесување на текст

Батерија
ТипLi-Ion 1430 mAh батерија (BL-5J)
Во мирување До 528 часа
РазговорНад 13 часа 2G / До 10 часа 3G