Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus
4.1
4.6
4.6
Вкупно гласови: 8
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.2 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1522 (GSM), A1522 (
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1522 (GSM), A1522 (CDMA),
Мрежа 4GLTE 700/800/850/900/1700/1800/1900/2100/2600 (1/2/3/4/5/7/8/13/17
Објавен2014, септември
Големина
Димензии158.1 x 77.8 x 7.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.28 in)
Тежина172 g (6.07 oz)
Дисплеј
ТипLED-backlit IPS LCD, капацитивен екран осетлив на допир, 16M бои
Димензии1080 x 1920 пиксели, 5.5 инчи (~401 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотСтакло отпорно на гребење
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3 рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16/64/128 GB, 2 GB RAM
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot
Bluetoothv4.0, A2DP, LE
Infrared port Не
USBv2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264 x 2448 pixels, оптичка стабилизација на сликата, phase detection autofocus, dual-LED (dual tone) flash
Опции1/3'' sensor size, 1.микрони големина на пиксели, таг по локација, истовремено снимање на HD видеа и слики, фокус на допир
Видео 1080p@60fps, 720p@240fps, оптичка стабилизација на слика
Секундарна 1.2 MP, 720p@30fps, препознавање на лица, FaceTime преку Wi-Fi или мобилна конекција
Додатоци
OSiOS 8
CPUA8 дво-јадрен 1.4 GHz Cyclone (ARM v8) процес
GPSДа, со A-GPS, GLONASS
РадиоНе
ПоракиiMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
ПребарувачHTML5 (Safari)
ИгриДа
Боја Вселенско сива, сребрена, златна
- Препознавање и исклучување на бучава
- AirDrop споделување на фајлови
- Siri гласовен асистент и организатор
- iCloud cloud сервис
- iCloud Keychain
- Twitter и Facebook интеграција
- TV-out
- Apple Maps
- iBooks PDF читач
- Audio/video player/editor
- Организатор
- Преглед и уредување на документи
- Преглед и уредување на слики
- Гласовни команди, повикување, белешки
- Предвидливо внесување на текст
Батерија
ТипФиксна Li-Ion батерија
Во мирување Дo 384 часа 3G
РазговорДо 24 часа 3G