Apple iPad Air 2

Apple iPad Air 2
8.0
6.0
9.0
Вкупно гласови: 1
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.2 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Мрежа 4G LTE
Објавен2014, октомври
Големина
Димензии240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in)
Тежина437 g (Wi-Fi) / 444
Дисплеј
ТипLED-backlit IPS LCD, капацитивен екран осетлив на допир, 16M бои
Димензии1536 x 2048 пиксели, 9.7 инчи (264 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотСтакло отпорно на гребење, заштитна прекривка
 

Touch ID скенер за отпечатоци

Звонење, тонови
ТипN/A
3.5mm jack
Меморија
Интерна16/64/128 GB
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi hotspot
Bluetoothv4.0, A2DP, EDR
Infrared port Не
USBv2.0
Камера
Примарна 8 MP, 3264 x 2448 пиксели, автофокус
Опции1.12 големина на пиксел, таг по локација, фокус на допир, препознавање на лица и насмевки, HDR, panorama
Видео [email protected], [email protected], HDR, стерео снимање на звук
Секундарна 1.2 MP, [email protected], препознавање на лица, HDR, FaceTime преку Wi-Fi или Мобилна мрежа
Додатоци
OSiOS 8.1
CPUА8Х дво-јадрен процесор 20nm
RAM2 GB
GPSДа, со A-GPS, GLONASS
РадиоНе
ПоракиiMessage, Email, Push Email, IM
ПребарувачHTML5 (Safari)
ИгриДа
Боја Вселенско сива, сребрена, златна
- Детектирање и блокирање на бучава
- Гласовен асистент Siri
- iCloud cloud
- iCloud Keychain
- TV излез
- Apple Maps
- Преглед и уредување на слики
- Преглед и уредување на документи
- Предвидливо внесување на текст
Батерија
ТипФиксна Li-Po 27.3 Wh
Во мирување
РазговорДо 10 часа (мултимедиа)