Apple iPhone 6s

Apple iPhone 6s
7.7
7.8
7.5
Вкупно гласови: 20
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.7 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600)
Објавен2015, септември
Големина
Димензии138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in)
Тежина143 g (5.04 oz)
Дисплеј
ТипLED-backlit IPS LCD, капацитивен екран осетлив на допир, 16M бои
Димензии4.7 инчи, 750 x 1334 пиксели (326 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Заштита за екранотСтакло отпорно на гребење, заштитна прекривка
 

Touch ID 2 скенер за отпечатоци

Звонење, тонови
ТипВибрации, рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16/64/128 GB, 2 GB RAM
Слот за картичка Не
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
Bluetoothv4.1, A2DP, LE
Infrared port Не
USBv2.0, реверзибилен конектор
Камера
Примарна 12 MP, 4608 x 2592 пиксели, фазна детекција на автофокус, dual-LED (dual tone) flash
ОпцииТаг по локација, симултано 4K снимање и сликање, препознавање на лица и насмевки, HDR, панорама
Видео [email protected], [email protected],[email protected], [email protected]
Секундарна 5 MP, [email protected], [email protected], препознавање на лица, HDR, панорама
Додатоци
OSiOS 9
CPUApple A9 процесор
GPSДа, со A-GPS, GLONASS
РадиоНе
ПоракиiMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email
ПребарувачHTML5 (Safari)
ИгриДа
Боја Вселенско сива, сребрена, златна, розево златна

- Siri дигитална гласовна асистентка
- iCloud cloud 
- iCloud Keychain
- TV излез

Батерија
ТипФиксна Li-Po батерија
Во мирување До 240 часа 3G
РазговорДо 14 часа 3G