Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5
9.0
10
10
Вкупно гласови: 1
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 1.0 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E6603, E6653
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600)
Објавен2015, септември
Големина
Димензии146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in)
Тежина154 g (5.43 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии5.2 инчи, 1080 x 1920 пиксели (~424 ppi густина на пиксел)
MultitouchДа, до 10 прсти
Заштита за екранотСтакло отпорно на гребење, заштитна прекривка
 

- Скенер за отпечатоци

Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна32 GB, 3 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 200 GB
 
Податоци
GPRSДо 107 kbps
EDGEДо 296 kbps
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct,
Bluetoothv4.1, A2DP, apt-X
Infrared port Не
USBmicroUSB v2.0 (MHL 3 TV-out), USB Host
Камера
Примарна 23 MP, 5520 х 4140 пиксели, фазен автофокус, LED блиц
ОпцииГео-тагирање, фокус со допир, детекција на лице, HDR, панорама
Видео 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR
Секундарна 5.1 MP, 1080p, HDR
Додатоци
OSAndroid 5.1 Lollipop со можност за надградба со Android 6.0
CPUQualcomm Snapdragon 810 octa core 64 bit
GPSДа, со A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant)
РадиоFM радио со RDS
ПоракиSMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Бела, Графитно црна, Златна, Зелена
Батерија
ТипФиксна Li-Ion 2900 mAh батерија
Во мирување До 520 ч. 2G / До 540 ч. 3G
РазговорДо 13 ч. 10 мин. 2G / До 17 ч.