Xiaomi Redmi Note 2

Xiaomi Redmi Note 2
7.2
7.6
7.8
Вкупно гласови: 5
Дизајн
Опции
Перформанси
Популарност: 0.7 %
ГЕНЕРАЛНО
Мрежа 2GGSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 и SIM 2
Мрежа 3GHSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
Мрежа 4GLTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300),
Објавен2015, август
Големина
Димензии152 x 76 x 8.3 mm (5.98 x 2.99 x 0.33 in)
Тежина160 g (5.64 oz)
Дисплеј
ТипIPS LCD екран на допир, 16M бои
Димензии5.5 инчи, 1080 x 1920 пиксели (~401 ppi густина на пиксели)
MultitouchДа
Звонење, тонови
ТипВибрации, MP3, WAV рингтонови
3.5mm jack
Меморија
Интерна16 GB, 2 GB RAM
Слот за картичка microSD, до 32 GB
 
Податоци
GPRSДа
EDGEДа
3G
WLANWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, h
Bluetoothv4.0, A2DP, LE
Infrared port Не
USBmicroUSB v2.0, USB On-The-Go
Камера
Примарна 13 MP, f/2.2, фазна детекција на автофокус, LED блиц
ОпцииТаг по локација, фокус со допир на екранот, препознавање на лице, панорама, HDR
Видео [email protected]
Секундарна 5 MP, f/2.0, 720p
Додатоци
OSAndroid 5.0 Lollipop
CPUOcta-core 2.0 GHz Cortex-A53
GPSДа, со A-GPS, GLONASS, BDS
РадиоСтерео FM радио
ПоракиSMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
ПребарувачHTML5
ИгриДа
Боја Бела, Сина, Жолта, Розева, Зелена
Батерија
ТипLi-Po 3060 mAh батерија
Во мирување До 144 часа
РазговорДо 11 часа и 30 минути