Samsung Galaxy A41: Релативно мал, но со добри перформанси

Објавено на 23.12.2020 18:05 во Рецензија


Samsung Galaxy A41: Релативно мал, но со добри перформанси

Оцени

usability
10.0


Перформанси
9.9


Цена
10.0


Камера
10.0


резултат
10.0


Наши забелешки

Positives:

- Недоволно брзо читање на отпечатоци;
- Одлична цена;
 

 

Negatives:

- Послаб хардвер;Целата рецензија

Samsung Galaxy A41 има атрактивен и компактен дизајн, за да може да ги задоволи корисниците што сакаал мал смартфон и добри перформанси. Не е од најскапите, не е од најевтините модели. Има убав екран, модерен дизајн, тројна задна камера и MediaTek процесор под хауба.

Дисплеј и дизајн

Galaxy A41 е поинаков од својот претходник и има пластично куќиште, кој е дополнително издолжен висински, со цел да го смести 6.1-инчениот екран во сооднос од 20:9. Екранот е еден од неговите најголеми предности, затоа што рамките се модерно тенки, а аглите заоблени. На врвот има мал засек со 25MP селфи камера. Сензорот за отпечатоци на прсти е под дисплејот.

Galaxy A41 има Super AMOLED дисплеј со FHD+ резолуција во формат 20:9. Тоа го прави удобен за користење, а приказот на бои е доволно добар. Црните бои се длабоки, додека контрастот е јасен. Убаво е читлив и под агол, а осветлувањето е доволно силно и за користење под силна сончева светлина. Always ON Display е добра спецификација што ќе ви ја замени LED сијаличката.

Камера

Предната камера на Samsung во споредба со минатата не е различна, истата е со 25MP f/2.2 и Live Focus поддршка за селфи слики со можност за 1080p видео. Таа е пристојна кога има доволно светлост, но не очекувајте чуда. Позади има три објективи од 48MP f/20 главна камера со PDAF автофокусо и поддршка за 1080p видео, 8MP широкоаголна камера и 5MP сензор за длабочина.

Интерфејсот на камерата е типично за 2.1, нуди автоматски Live Focus, панорама и Pro режим за снимање, додека изостанува ноќниот режим. Сликите креирани во текот на денот и ноќта се во ред, зависи од количината на светлост и колку ви се мирни рацете, но генерално ноќните ќе ви се допаднат и повеќе од вообичаено.

Софтвер и интерфејс

Android 10 овде го покрива Samsung One UI 2.1 интерфејсот, кој е достапен и кај предводниците, додека целосно не се имплементира најновиот софтвер Android 11. Екранот кога ви е заклучен телефонот ќе ве изненади со живата позадина, која го покажува точното време, примените известувања и кратенките за камерата и телефонот.

Мултитаскинг приказот е класичен, поддржува и Split Screen

Навигацијата на интерфејсот е по мазна, но не му се непознати ниту изгубените фрејмови во анимациите. Особено е така при враќањето од некои апликации што бараат. Убавиот простран екран обезбедува удобно сурфање на интернет и уживање во мултимедијата. Звучникот е само еден, на дното на уредот, но не е лош воопшто. 3.5мм џек аудио е тука за лесно приклучување на слушалките, а со нив и FM радиото. Имате стандардни Google и Microsoft апликации, кои Samsung ги надополнува со својот пакет, па така некои од нив ќе ви бидат практични: My Files, Game Launcher, Settings, FM Radio и друго.

Хардвер

8 јадрениот 12нм Helio P65 процесор на Mediatek не е којзнае што, но е доволно добар за да може да ја играте играта PUBG. Се разбира, тој е послаба категорија од Snapdragon и Exynos чиповите од истата класа. 4GB RAM меморија би било доволно, исто како и 64GB меморијата што може да се зголеми со microSD картички. Читачот на отпечатоци не функционира многу брзо, што е нормално за телефон од ваква класа, како и Face Unlock.

Батеријата со капацитет од 3800mAh е доволна за да добиете солиден ден за користење со над 7 часа вклучен екран, во зависност од тоа што му правите. Се полни со полнач од 15W, и нема поддршка за безжично полнење.

Оценка

Samsung Galaxy A41 е телефон за просечни корисници, што не бараат совршен смартфон за работа или потешки игри. Сепак има голем и добар дисплеј, пристојна камера и батерија. Цената му се движи околу 15.000 денари.

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени.