Xiaomi ги претстави Redmi Note 9T и Redmi 9T

Објавено на 09.01.2021 19:03 во Рецензија


Xiaomi ги претстави Redmi Note 9T и Redmi 9T

Оцени

usability
9.9


Перформанси
9.9


Цена
10.0


Камера
9.7


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

- Супер камера;
- Минималистички дизајн;
- Ниска цена;
- Добар хардвер;
- Моќна и долготрајна батерија;

 

Negatives:

- Обичен дизајн;Целата рецензија

Xiaomi ги претстави двата нови Redmi смартфона: Redmi Note 9T и Redmi 9T. Redmi Note 9T е првиот 5G смартфон во Note серијата што овозможува поврзување на двете СИМ картички истовремено, а го покренува MediaTek Dimensity 5G 800U процесорот што го чини до 100% побрз смартфон од претходните генерации.

Дисплеј и батерија

Имате 6,53" FHD+ DotDisplay екран, додека од задната страна имате Unibody 3D, текстурирана поликарбонатна позадина со подобрена отпорност на отпечатоци од прсти, додека Corning Gorilla Glass 5 штити од скапи оштетувања за време на случајните падови и падови. Опремен со 5.000mAh батерија и 18W брзо полнење, доаѓа со полнач од 22,5W, што би требало да овозможи секојдневно користење на уреди до речиси три години без значителна деградација при капацитетот на батеријата.

Камера

Redmi 9T доаѓа со 48MP AI четворна задна камера, 8MP ултраширока камера и макрообјектив од 2MP и сензор за длабочина од 2MP. Опремен е со нова спецификација на филмски рамки, која им дава кинематографски изглед на фотографиите и чувство без монтажа. 

Со интегриран модем, Redmi Note 9T може да се пофали со висока ефикасност на моќ со својот 8 јадрен процесор и 7нм процесна технологија. Доаѓа со 48MP тројна задна камера со сензор на длабочина од 2MP и макро објектив од 2MP. Големиот 1/2-инчен сензор и предводник ISP се овозможува подобрен квалитет на фотографија и побрза обработка, додека неговите креативни опции, како што се Night, Pro + RAW, HDR и Portrait mode, им овозможуваат на корисниците снимање на совршен кадар без оглед на околностите.

Хардвер

Redmi 9T е опремен со 6.000mAh батерија и Qualcomm Snapdragon 662 процесор, во комбинација со 11нм енергетски ефикасен процесор, додека MIUI начинот на заштеда на батеријата и можностите за полнење со обратна жица, помагаат да се максимизира целодневната и повеќедневната употреба. Нуди можност за надградба на меморијата до 512GB со microSD картичка, со цел корисниците да може да ги задржат своите омилени апликации, игри, фотографии и видео записи.

Redmi 9T исто како и Redmi Note 9T, доаѓа со 18W брзо полнење и полнач од 22,5W. 

Дизајн

Redmi 9T располага со модерен и минималистички дизајн со заоблени алги и текстура со позадина што не остава отпечатоци од прстите. Неговиот 6,53" FHD+ Dot Drop екран со Corning Gorilla Glass 3 овозможува силна заштита од пукнатини и гребаници. Redmi 9T доаѓа со Widevine L1 и TÜV Rheinland Low Blue Light сертификат за поудобно искуство на гледање, исто како и Redmi Note 9T. 

Повеќе верзии

Redmi Note 9T и Redmi 9T ќе се појават на пазарот во втората половина на февруари, во варијанти од 4GB + 64GB, 4GB + 128GB и 4GB + 64GB, 4GB + 128GB, со препорачани малопродажни цени од околу 250 евра.

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени.