Samsung Galaxy A22: Прифатлива цена и голема автономија

Објавено на 20.12.2021 18:42 во Рецензија


Samsung Galaxy A22: Прифатлива цена и голема автономија

Оцени

usability
10.0


Перформанси
9.9


Цена
10.0


Камера
9.9


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

+ Face Unlock и сензор за отпечатоци на прсти;
+ Солиден хардвер;
+ Камера со висока резолуција;
+ Голем екран;
+ Софтверот типичен за Samsung со одличен и интуитивен интерфејс;
+ Телефонот има брзина;
+ USB-C приклучок;
+ Ниска цена;
+ AlwaysON Display;
+ Пластичен дизајн;
+ Голема батерија;

 

Negatives:Целата рецензија

Samsung Galaxy A22 е смартфон со прифатлива цена, на нашиот пазар претежно достапен во 4G верзија. Ајде да видиме што има да ни понуди.

Дизајн

Galaxy A22 е телефон за обични корисници, неговиот дизајн е направен со пластика, кој изгледа прилично атрактивно како за телефон од ваква класа. Од предната страна одозгора има засек за селфи камерата, а од долната страна има еден звучник со 3.5мм аудио џек, USB C и главниот микрофон. На левата страна се наоѓа влезот за две нано СИМ картички и microSD истовремено, а на десната страна се контролата за звук и Power копчето со сензор за отпечатоци на прсти. Достапен е во црна, бела, виолетова и минт боја. 

Дисплеј

Големината на AMOLED екранот на A22 изнесува 6.4-инчи, со HD+ резолуција и 90Hz освежување. Тоа е исто така една од разликите помеѓу овој и 5G моделот, кој што има FHD+ резолуција и LCD екран. Острината на приказот на овој екран е солидна, со оглед на тоа што има 300ppi густина на пиксели. Смартфонот изгледа одлично, а допадлива е неговата брза работа, која што гарантира 90Hz освежување и изразвени бои на AMOLED панелот, како и AlwaysON Display. Екранот е одличен за сурфање, гледање YouTube и играње игри.

Камера

Со ваков ценовен ранг на телефон во правило од камерата не очекуваме многу, но камерата со главен сензор од 48MP и OIS технологија, всушност се докажува одлично и фаќа солидни фотографии. Со неа има уште и 8MP ултра-широк сензор, 2MP макро сензор и 2MP сензор за длабочина. Од предната страна има 13MP селфи камера, која како и со ова заедна видео камера снима со максимални 1080p.

Интерфејсот на камерата е карактеристичен како и кај сите Samsung телефони со One UI. Автоматски ви нуди портретни, ноќни и оскуден професионален мод на снимање. Со стандардниот широкоаголен кадар нуди и ултра-широки слики и дигитално зумирање. Главната камера има оптичка стабилизација и PDAF автофокус. Дење снима многу добри фотографии и во состојба е да снимате кул портрети со замаглена позадина.

Софтвер

Android 11 е зачинет со One UI интерфејсот на Samsung на овој телефон, кој што функционира убаво и течно, што се должи на екранот од 90Hz. Интерфејсот е типичен за телефон на Samsung, а ќе ви биде добро познат. Имате поддршка за различни Теми, прилагодување на иконките на Почетниот екран и во изборникот со апликациите. Со стандардната навигациска лента може да користите и гестови. Samsung имплементирал многу од оние што го олеснуваат ракувањето со една рака.

Екранот во HD резолуција ќе ви послужи за YouTube и мултимедија. Класичниот сет на Google апликации е надополнет со сетот на Samsung апликациите.

Хардвер и батерија

Galaxy A22 4G има MediaTek Helio G80 процесор, 4GB RAM меморија и 128GB внатрешна меморија, која што може да се зголеми со microSD картичка. Перформансите на телефонот се одлични, кој функционира одлично со помош на добриот One UI интерфејс, анимациите лесно се движат и може да ги играте игрите PUBG и Asphalt 9. Биометриската безбедност нуди солиден сензор за отпечатоци на прсти и Face Unlock со селфи камерата.

Батеријата со капацитет од 5000 mAh му нуди одлична автономија со повеќе од 8 часа вклучен екран при комбинирано користење на уредот. Полначот во пакетот е 15W, што значи дека е потребно околу 2 часа за да се наполни до 100% капацитет.

Заклучок

Galaxy A22 за овие пари пријатно не изненадува во споредба со она што го нуди, а пред се со перформансите и OIS стабилизацијата на главната камера. Перформансите и екранот од 90Hz се силната страна, исто како и автономијата. Би било убаво екранот да е со повеќе резолуција и да има стерео звучници, но така би чинел повеќе и самиот телефон. Цената на телефонот изнесува 220€, што навистина не е скапо.

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар
За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени.