Coolpad Torino S2: Кул смартфон со кул цена!

Објавено на 21.02.2018 во Рецензија


Coolpad Torino S2: Кул смартфон со кул цена!

Оцени

usability
10.0


Перформанси
9.9


Цена
10.0


Камера
9.8


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

- Голем дисплеј;
- Квалитетен и убав дизајн;
- Добра камера;
- Ниска цена;
- Добра батерија;
- Добри перформанси;

 

Negatives:

- Фиксирана батерија;
- Стар софтвер;Целата рецензија

Coolpad Torino S2 е обид од Кина за да се продаде телефон со добри перформанси и претерано ниска цена. Смартфонот не е премиум, но со оглед на тоа што е почеток, производителот добро се потрудил со изработката и перформансите. Верувајте дека со овој модел имате премија перформанси во однос на цената. Ајде да погледнеме подетално внатре...

Дизајн и дисплеј

Coolpad Torino S2 има димензии 145 x 73 x 8мм и тежина од 147 грами. Телефонот има специјално копче за јачина на звук, за вклучување/исклучување и сензор за отпечаток на прсти. Coolpad Torino S2 располага со 5 инчен IPS LCD (HD) дисплеј со 16M бои, густина на пиксели од 294ppi, резолуција од 720 x 1280 пиксели.

Звучниците се квалитетно изработени, така што ќе имате квалитетен звук кога ќе слушате музика. Телото на смартфонот е со пластична изработка, што значи дека ќе биде издржлив доколку падне и нема да се скрши. Изгледот на телефонот е одличен и ни се допаѓа, а за телефон од ваков ценовен ранг, дизајнот е повеќе од одличен.

Хардвер и софтвер

Coolpad Torino S2 е опремен со Android 6.0 Marshmallow оперативен систем и Cool UI 8.0 кориснички интерфејс. Под хауба има 4 јадрен процесор - MediaTek MT6735 чипсет, кој одлично се снаоѓа со зададените задачи. Има фреквенција од 1.3 GHz, 2GB RAM меморија, и 16GB меморија за лични податоци, која може да се надгради со MicroSD картичка и да стигне до 64GB.

Софтверот не е од најновите, но сепак е солиден и ќе ви одговори без проблем на вашите барања. Неговата батерија има капацитет од 2,500mAh, која е фиксирана и неотстранлива. Батеријата трае по 1-2 дена, зависно од тоа како го користите вашиот уред. Coolpad Torino S2 располага со Два влеза за картички и LTE 4G мрежа за интернет.

Камера

Coolpad Torino S2 има задна камера од 13MP со блиц и предна камера од 8.0MP. Камерите се доволно добри за да ги фатат деталите, при што на силна дневна светлина се одлични. Задната камера има резолуциај од 4128 x 3096 пиксели, која дефинитивно ќе ви помогне да ги одбележите вашите најдобри спомени со фотографии и видеа со HD квалитет. Со фотографирањето имате Geo Tagging, а видео може да се снима со 1080 пиксели и 30 FPS.

Камерата има моќен дигитален зум, кој ни помага да ги фокусираме објектите многу јасно. Имате алатки за Автофокус, Детекција на лице, Детекција на насмевка, HDR режим, режим за разубавување на лице, Сензор за глас, итн. Мануелниот режим ни помага да фотографираме прецизни фотки за дневна употреба. Секундарната камера на Torino S2 има квалитетни фотографии со помош на проширената палета со алатки како што е TV Output, кој се поврзува директно преку LED. 

Интернет

Coolpad Torino S2 има поддршка за Wi-Fi 802.11 b/g/n и 4G интернет. Може да прелистувате на веб страниците преку Google Chrome броузерот, кој има поддршка и за Adobе Flash програмата. Личните информации може да ги пренесете преку Bluetooth 4.0. Google Maps апликацијата ќе ви помогне полесно да се снаоѓате на непознати локации преку GPS Tracking. 

Заклучок

Телефонот е одличен заради тоа што има солидни перформанси, а ако спомнеме и дека цената е претерано ниска - 94 евра, тогаш дефинитивно спецификациите се одлични! Имате солидна камера, со добро обликуван дизајн, интерфејсот на Coolpad е добро оптимизиран и перформансите се на завидно ниво. Што велите?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm