Huawei Mate 9 е вистински смарт уред

Објавено на 28.05.2018 во Рецензија


Huawei Mate 9 е вистински смарт уред

Оцени

usability
10.0


Перформанси
10.0


Цена
10.0


Камера
9.8


резултат
9.9


Наши забелешки

Positives:

- Голем дисплеј;
- Алуминиумски дизајн;
- Убава ергономија;
- Моќни перформанси и одлични сет од јадра за послаби и потешки процеси при обработка на податоци;
- Влез за мемориска картичка;
- Огромен капацитет и долготрајност на батеријата;
- Добар софтвер;
- Одлична и квалитетна камера за секакви услови;
- Задната камера е двојна;

 

Negatives:

- LCD дисплеј;
- Нема снимање во 4К резолуција;Целата рецензија

Huawei Mate 9 е модел од 2016 година, но со одлични перформанси, голем дисплеј и добра цена. Неговите премиум перформанси се уште се одлични и затоа се одлучивме да пишуваме за него. Ајде да видиме што има подетално

Дизајн и дисплеј

Huawei Mate 9 има подобрено алуминиумско куќиште, заоблени рабови и одлична ергономија. Убаво лежи во раката кога го држите, кој располага со 7,9 милиметри дебелина на куќиштето. Неговата тежина од 190 грами е она на што мора да се навикнете кога купувате ваков голем смартфон, кој сето тоа го оправдува со големата батерија. Над екранот имаме предна камера и сензори, а позадина двојна камера со блиц, под која се наоѓа скенерот за отпечатоци, со кого може да се управува и со помош на показалецот.

Моделот располага со голем 5,9-инчен иекран, кој има голем простор на интерфејсот за малверзација. Изработен е со IPS LCD технологија и многу добро позадинско осветлување, така што ќе биде лесно читлив и при силна сончева светлина. Приказот на бои е одличен и потсетува многу на Super AMOLED дисплеј. Има резолуција од 1920 x 1080 пиксели, со густина на пиксели од 373ppi, што е одлично. 

Хардвер и батерија

Matе 9 го придвижува HiSilicon Kirin 960 процесорот со осум јадра. Еден сет има со четири Cortex-A73 јадра со 2,4GHz, кој служи за најтешките задачи и уште четири Coertex-A53 јадра со фреквенција од 1,8GHz, чија задача е одржување на софтверот и процесите што не трошат многу ресурси. Со ова дополнително само се достигнуваат подобри перформанси, односно поголема енергетска ефикасност. Kirin 960 на бенчмарк тестовите му парира на Snapdragon 820, што беше најмоќниот процесор во своето време.

Huawei Mate 9 без проблем ги вчитува содржините што бараат премиум перформанси, благодарение на погоре спомнатиот процесор и неговата RAM меморија од 4GB. Основниот модел е достапен со 64GB внатрешна меморија и можност за надополнување на истата преку мемориска картичка. Капацитетот на батеријата изнесува 4000mAh, што е многу повеќе од просекот што го имаше во 2016 година, кога моделот излезе на пазарот, па дури и до ден денес. Пресметајте си дека може да излгедате два филма со оваа батерија, по што ќе ви остане уште малку време и за играње на игри. Батеријата до 100% капацитет се полни за еден час.

Софтвер

Huawei Mate 9 има Android 7.0 оперативен систем, кој сега може да се надгради и со Oreo. EMUI интерфејсот е одлично оптимизиран, кој во оваа прилика доаѓа во 5.0 верзијата. Тука нема мени со апликации, што значи дека сите апликации се наоѓаат на почетниот екран, исто како на iOS софтвер. Ракувањето со оперативниот систем е поедноставено и може тоа да го правите со гестови на читачот на отпечатоци на прсти.

Така може да снимате фотографии, да одговарате на повици, да го спречите алармот и да ги прикажете известувањата или дури да ги прелистувате фотографиите. Ова на почетокот можеби ќе ви изгледа чудно, но кога ќе се навикнете, ќе сфатите дека е многу корисна функција.

Камера

Huawei и тука вгради Leica камера, која за прв пат ја претстави со P9 серијата, со еден колоритен и уште еден црно-бел модул. За разлика од P9 моделот, кој имаше сензори од 12MP, Mate 9 има комбинација од 20MP црно-бела и 12MP колор камера. Двете имаат леќа од 27мм и отвор на блендата од f/2.2. Двете камери се оптички стабилизирани, а помалиот отвор на блендата овде не е проблем, со оглед на тоа што црно белата камера сама по себе прима повеќе светлина. Со спојувањето на црно-белите фотографии и оние во боја, се добива одличен резултат.

Интерфејсот на камерата е прилично комплексен и ќе ви треба време за да ги научите сите негови делови. На основата на интерфејсот ќе забележите специјална виртуелна типка во облик на објектив, која започнува со снимање со широк отвор на блендата. Тогаш на врвот на екранот ќе ви се покаже и посебна типка за подестување на „f“ вредноста, со што одредувате кој ќе биде дел од идните фотографии, односно кој ќе биде заматен со Bokeh ефект.

На почетокот и овде ќе мора да внимавате на непрактичните гестови, со цел да не покренете друга функција. Значи, кога ќе фокусирате предмет во крупен план и сакате да ја замглите позадината, снимате со поголем отвор на блендата, што значи дека фотографијата ќе биде осетливо светла, отколку што е тоа случајот со снимање со помал отвор. Аналогно на тоа, доколку сакате да го фокусирате цел кадар, независно од раздалеченоста на предметот, користете поголем отвор на блендата, но тогаш фотографијата ќе треба да ја осветлите, односно да го зголемите времето на експозиција.

Фотографиите во идеални услови се брилијантни, со реални бои, острина и одличен динамички распон. Во послабо осветлен амбиент се креираат исто така одлични фотографии. Предната камера исто така креира извонредни селфи фотки, во секакви услови поради отворот на блендата од f/1.9. Видео снимањето е исто така квалитетно, за што придонесува оптичката стабилизација. Недостаток е снимањето на 4K видеа.

Заклучок

Huawei Mate 9 е премиум смартфон, кој се одликува со брилијантни перформанси, хардвер, софтвер, камера и дизајн. Неговата цена сега веќе не е висока, така што може да го купите за ниска цена од местата каде што го има на залиха. Изгледа атрактивно и скапо, што го воведува во сегментот на најскапите премиум смартфони на пазарот. Има голем екран од 5,9 инчи, што значи дека нема да има мака со видливоста и читливоста, исто како и разгледувањето на вашите фотографии и видеа. Може ли Huawei Mate 9 да го замени Samsung Galaxy Note 7? Ако Note 7 го гледаме преку призмата на стилусот, тогаш не може, но ако се прашаме за дизајнот и искуството со ракувањето, во тој случај е подобар. Што велите?

Дали ви се допадна рецензијата? Ако имате нешто да дополните ве молиме напишете коментар


За авторот

Александар Младеновски
Author Image
Дипломиран новинар, истражувач со познавања во повеќе области, практикува јога, сака да ги инспирира луѓето и да поттикне промени. 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm