Рецензии

Lenovo го претстави ThinkBook Plus Gen 2 со 2 дисплеја (LCD и E-Ink)

2020 година енормно се зголеми побарувачката за лаптопи поради коронакризата и промената во работните навики. Минатата година порасна...


Каде исчезна кинескиот мултимилијардер Џек Ма!?

Кинескиот мултимилијардер и основач на Alibaba се повлече од челното место на компанијата, спремајќи се за излегување на берзата со...


Xiaomi ги претстави Redmi Note 9T и Redmi 9T

Xiaomi ги претстави двата нови Redmi смартфона: Redmi Note 9T и Redmi 9T. Redmi Note 9T е првиот 5G смартфон во Note серијата што...


Cyberpunk 2077 наместо игра на годината стана најголемото разочарување?

Cyberpunk 2077 е играта која се очекуваше речиси 10 години по најавата на полското уникатно студио за видео игри CD Project RED кое стои...


Како да го заштитите својот Gmail и профилот на Google

Во блиско минато бевме сведоци како протекоа ифнормации со бројни кориснички имиња и лозинки, до кои дошле хакерите преку кибернетски...


Мораме да го промениме пристапот кон коронавирусот

На светот му е потребен нов пристап во спречувањето на идните пандемии, кои може да убијат милиони луѓе, пишува во извештајот на...


Samsung: Какви смартфони и технологии се спремаат за 2021

2020 година беше предизвик за сите и во секој поглед. Особено за технолошката индустрија. Бројни конференции се откажаа, а бројни...


Дали за PlayStation 5 ќе ви треба и нов телевизор?

PlayStation 5 е најпосакуваниот гаџет за време на празничната сезона и количините се целосно исцрпени, па така гејмерите со нетрпение...


Како да се осигурате дека никој нема да ве следи на вашиот iPhone?

Apple е еден од мобилните и технолошки брендови кој својата позиција на пазарот ја гради како компанија која нуди висок степен на заштита...


Samsung Galaxy A41: Релативно мал, но со добри перформанси

Samsung Galaxy A41 има атрактивен и компактен дизајн, за да може да ги задоволи корисниците што сакаал мал смартфон и добри перформанси....


Како да си ја вратите контролата над вашиот iPhone?

Смартфоните денес носат толку важни информации за еден корисник, што подобро е да го изгубите паричникот, отколку телефонот. Во одредени...


Што е за вас телефонот - корисен уред за комуникација или скапа играчка?

Секогаш се зборува за нашата зависност од смартфоните, која варира од човек до човек. Што значи тоа? Некој работи на смартфон и кога ќе...


Меги е дигитална асистентка за пациенти и се однесува како медицинска сестра

Вештачката интелигенција стана дел од нашите животи, а ние не сме свесни за тоа. Тоа е добра работа, затоа што така ја прифативме без...


Коронакризата значително ја забрза дигитализацијата, но не за сите

Пандемијата со коронавирусот за некои компании беше најдобро време за дигитализација на работењето. Тоа оти дел од пазарот беше приморан...


Huawei P Smart 2021 – Достапен смартфон за новата генерација

2020 како година која што побрзо сакаме сите да ја заборавиме доаѓа до својот крај. Оптимистички и брендовите на мобилна технологија...


AirPods Max се одлично дизајнирани и доаѓаат со оригинал Smart Case

Apple ги претстави новите слушалки, кои за разлика од веќе добро познатите AirPods, не влегуваат во увото, туку целосно го прекриваат....


iPhone и не бил така отпорен на вода - Нова казна за Apple

Apple се соочува со нова казна од европско регулаторно тело, овој пат од страна на италијанската организација за заштита на потропу на...


Може ли вештачката интелигенција да ги замени учителите? Не баш

2020 година беше голем предизвик за образованието и покажа колку технологијата стана важна во образованието. Д-р Вејн Холмс годинава имал...


Предностите на 5G: Големи брзини и мала латентност

Најмногу се зборува за големата брзина и малата латентност, но постои уште една голема предност на 5G мрежата. Корисниците со 5G поддршка...


Многу проблеми за Chrome OS - Малку време за Google

Google се соочува со еден од најголемите проблеми досега со функционалноста на декстоп системот Chrome OS кој се користи кај голем број...


Бил Гејтс: Треба да платиме мала цена за да ни биде подобро

Ситуацијата во бројни европски земји се влоши толку многу, што во некои е воведен и полициски час. Германија и Франција имаат делумен...