Рецензии

10 години од смртта на Стив Џобс: Apple ја изгуби својата иновативна аура, но стана машина за профит

Тим Кук не е Стив Џобс, а Apple не е повеќе иноватор. Многу коментари на Twitter има дека Стив Џобс сега се превртува во гроб. Стив Џобс...


Иновативна технологија што ја исфрла батеријата од употреба

Компјутерските инженери од Универзитетот Нортвестерн и технолошкиот Универзитет Дефт, ја развиле BFree технологијата за собирање...


Huawei FreeBuds 4: Моќниот звук што го барате за вашето уво

Huawei неодамна одржа светска премиера на нови уреди, на кои ги претстави и новите стерео безжични слушалки FreeBuds 4. Како што кажува...


ЕК предлага универзален USB-C полнач за сите брендови на смартфони

Европската Комисија ги претстави предлог измените во директивата, според која USB Type C треба да стане стандарден влез за полнење на...


Инфлуенсерка успешно ја продала својата NFT љубов за 250.000 долари

Дигиталните уметнички дела, виртуелната куќа, првиот твит, дел од кодот на world wide web, се само некои од нештата што не можат да се...


Најновите уреди што нема да ве разочараат во 2021

Се што правиме се менува со голема брзина во денешно време, затоа што ни се потребни уреди што може да не следат и да се прилагодуваат со...


Huawei Y6P: Шампион во автономија, перформанси солидни

Huawei Y6p е смартфон со претерано ниска цена и тоа е една од неговите најголеми предности, како и хардверот. Не грижете се за софтверот,...


Ќе има ли наскоро поскапување на телефоните и таблетите?

Изразите што почесто ги слушаме во последно време се инфлација, недостаток и поскапување на се и сешто, од овошје и зеленчук, се до...


Анхоч со најголем избор на топ популарни тастатури меѓу гејмерите

Анхоч, како официјален овластен ритејлер на Glorious гаџетите во Македонија, има многу различни гејмерски модели за избор: целосни...


Која е вашата ментална добросостојба? - проверете преку апликацијата Relaxifyapp

На луѓето сè повеќе им се потребни вакви апликации, кои им помагаат во негување на нивното ментално здравје. За таа цел, ви ја


Може ли криптовалутите да ги заменат класичните валути?

После периодот на слободен пад на пазарот на криптовалути, кога бројни валути нурнаа длабоко во црвената зона, во последните недели...


На што треба да внимаваме кога објавуваме видеа на TikTok и социјалните мрежи

Многу корисници на социјалните мрежи и интернет објавуваат видео записи, кои се најпопуларната форма на содржина, која најмногу се...


Претседателот на Huawei верува дека може да се вратат на тронот

Huawei пред две години беше речиси на врвот и изгледаше дека ќе доминира на пазарот на смартфони, но се вмеша тогашниот претседател на...


Samsung Galaxy Z смартфоните се прозорец кон поинаков свет

Samsung на својот виртуелен настан ја претстави револуционерната генерација на преклопни смартфони Galaxy Z Fold 3 и Z Flip 3....


Како се формира цената на криптовалутите, кои се тие крипто-китови?

Криптовалутите во последната година се предмет на манипулации од високо ниво и шпекулации. Така се докажа ранливоста на вредноста на...


Украдените 600 милиони во најголемата крипто-кражба досега се бараат назад!?

Хакери ја пробиле блокчејн страницата Poly Network и украле илјадници дигитални токени. Групата извршила голема крипто-кражба и си...


Криза во набавката на роба, не очекува поскапување и недостаток на потрошувачка електроника

Откако пандемијата со коронавирусот за кратко и целосно го поремети производството и испораката на бројни производи низ светот,...


Nokia 5.4 е телефон што привлекува со својата робусност и цената

Nokia не ги таргетира сериозните гејмери, ниту пак бизнис корисниците, кои што мораат да имаат совршена слика. Кога ќе ја земеме во...


„Трето око“ софтверот ве следи 12 часа дневно и кога одите во WC

Дел од кинеските работни култури вклучуваат таканаречено 996 работно време, кое се однесува на работа од 9 часот наутро, до 9 часот...


САД забранува прединсталација на апликации на iPhone, ЕУ сака да ги скрши синџирите на App Store

Шефот на Apple, Тим Кук, го критикува предложениот закон на Европската унија, со кој што се предвидува за корисниците да ги инсталираат...


Airbnb: Пандемијата направи драстични промени кај туризмот и дигиталните номади

Повеќе од една година се прашуваме кога ќе ни се врати стариот живот и начинот на кој што работиме. Со голем број на преживеани и...