OnePlus ги откри дизајнот и спецификациите на Nord CE 3 Lite

Објавено на 28.03.2023 во AndroidOnePlus ги откри дизајнот и спецификациите на Nord CE 3 Lite

Nord CE 3 Lite е новиот буџетски смартфон на OnePlus, наследник на минатогодишниот Nord CE 2 Lite. Се работи за ценовно прифатлив смартфон, кој има променет дизајн и огромен 6.72 инчен LCD дисплеј со 120Hz. Официјално излегува на 4 април, но предвремено излегоа неговите спецификации и дизајнот.

Под хауба има Snapdragon 695 5G процесор, 8GB RAM меморија, 128GB внатрешна меморија и тројна камера од 108MP + 2MP + 2MP, а селфи камерата е 16MP. Батеријата изнесува 5,000mAh со 67W SuperVooc полнење, OxygenOS 13 кориснички интерфејс базиран на Android 13. Неговата глобална цена ќе биде €329.