Бил Гејтс се шегува со Безос и Маск: „Не сум паднат од Марс“

Објавено на 20.02.2021 во НовостиБил Гејтс се шегува со Безос и Маск: „Не сум паднат од Марс“

Бил Гејтс се појави на подкастот на Кар Свишер, Sway, како повод за неговата нова книга „Како да се избегне климатска катастрофа“. Тој вели дека е секогаш спремен да помогне за да се решат директно најголемите проблеми на човештвото. Тој ги исмева најбогатите луѓе во светот, за нивните предизвици со освојување на Мрс - Илон Маск и Џеф Безос.

„Не, јас не сум паднат од Марс. Иако знам дека многу луѓе делуваат така. Моето мислење е дека ракетите не се решение“, изјавил Гејтс.

Бил тврди дека средствата од неговата фондација ќе бидат првенствено наменети за да купи вакцини против сипаници, на пример, и да спаси живот за 1.000 долари. 

Автор: Aleksandar Stankov