Споредба: Имате ли потреба да преминете од iPhone 7 на iPhone 8

Објавено на 06.11.2017 во НовостиСпоредба: Имате ли потреба да преминете од iPhone 7 на iPhone 8

Разликата меѓу iPhone 7 и iPhone 8 не е огромна, а за таа намена ќе ви демонстрираме на дело кои се деталните разлики меѓу овие два модела:

       
       iPhone 8      iPhone 7  
Екран 4.7-инчен LCD 4.7-инчен LCD  
Дисплеј 1334×750 (326ppi)

1334×750 (326ppi)

 
Сооднос на слика 16:9 16:9  
Задна камера 12MP, f/1.8, OIS 12MP, f/1.8, OIS  
Предна камера 7MP, f/2.2 7MP, f/2.2  
Чипсет Apple A11 Bionic

Apple A10 Fusion

 
RAM меморија    Not stated     2GB  
Меморија 64/256GB

32GB/128GB/256GB

 
Батерија     Not stated      1960 mAh  
Водоотпорност      IP67      IP67  
Сензор за отпечатоци        Да     Да  
Скенер за лице      Не    Не  
Џек за слушалки     Не     Не  
Дата порт    Lightning     Lightning  
Wireless полнење     Qi     Не  
MicroSD слот      Не     Не  
Димензии 67.3×138.4×7.3mm

67.3×138.4×7.3mm

 
Тежина 148 грами 138 грами  

На дело можеме да видиме дека двата модела имаат иста големина на екран, ист сооднос на слика, исти камери, иста меморија, ист сертификат за водоотпорност. Кај iPhone 8 имате подобрен процесор и малку зголемена тежина на телефонот. Според ова, дали имате потреба да се префрлате од iPhone 7 на iPhone 8?

 
Најнови телефони
 
  • Watch Edition Series 3
  • Watch Series 3
  • Watch Series 3 Aluminum
  • Watch Edition Series 2 42mm
  • Watch Series 2 42mm
  • Watch Edition Series 2 38mm
  • Watch Series 2 38mm
  • Watch Series 2 Aluminum 42mm
  • Watch Series 1 Aluminum 42mm
  • Watch Series 2 Aluminum 38mm
 


{}