Новости

Знаете ли зошто одредена содржина ви се прикажува на Instagram?

На официјалниот блог на Instagram, првиот човек на компанијата Адам мосери, објасни дека алгоритмите се тие што стојат зад објавите што...


Џеф Безос најави дека во вселената ќе патува на 20 јули

Џеф Безос се спрема на посебно патување и објави дека заедно со својот брат ќе се приклучи кон првиот лет во вселената во леталото на...


Нема да има веќе срциња и палци нагоре за Instagram и Facebook!?

Instagram апликацијата за споделување на фотографии во сопственост на Facebook, отвара опција со која што на корисниците им овозможува да...


Instagram наскоро би можел да воведе ракување од компјутер

Instagram корисниците нема ниту да ја забележат оваа новост на своите смартфони. Од самите почетоци Instagram не им дозволуваше на...


Facebook нема абер од целосна енкрипција на пораките

Facebook нема абер од воведување на целосна енкрипција на пораките во брзо време и овој проект според компанијата е е долгорочен односно...


Дали Instagram наменет за деца е најлошиот потег на Цукерберг?

Невладината организација "За детство без реклами" упати апел до Марк Цукерберг да се откаже од идејата да лансира специјална апликација...


Instagram и Facebook ќе овозможат сокривање на бројот на лајкови

Корисниците на Facebook и Instagram наскоро добиваат опција што ќе им овозможи сами да одлучат дали сакаат под објавата јавно да им се...


Facebook и Instagram со проблем за пристап за милиони корисници

Милиони корисници на Facebook и Instagram не можеле да пристапат вчера, а и утрово се жалат корисници дека не можат да пристапат кон...


Следниот Apple TV пристигнува со 4K 120Hz

Според 9to5Mac, Apple тестира нов Apple TV модел за 2021 со 120Hz, а во новиот tvOS 14.5 Beta апдејт има референци за новиот модел...


Instagram ги предупредува корисниците да се заштитат од хакери

Има нов тип на измама присутна на Instagram. Станува збор за директна порака што корисниците ја добиваат во која лажно се известува...


Instagram најмногу ги употребува вашите податоци за таргетиран маркетинг

Instagram е на првото место на компании кои најмногу ги употребуваат податоците на корисниците за таргетиран маркетинг за сопствени...


Израелска компанија развива вакцина за КОВИД-19 во форма на пилула

Израелска медицинска компанија може да биде првата во светот која ќе лансира вакцина за КОВИД-19 во форма на пилула со што би се олеснила...


Instagram може да добие специјална верзија само за деца

Facebook размислува за воведување на специјална верзија на мобилната апликација Instagram која ќе биде наменета само за деца и за тие под...


Сите апликации поврзани со Facebook не работеа во цел свет

Ако минатиов период имавте проблем со отварање на вашиот Instagram, Facebook или испраќање пораки преку Messenger или WhatsApp, не сте...


Најдете вакцина за КОВИД-19 со Facebook и Instagram

Марк Цукерберг соопшти дека неговата компанија преку социјалните мрежи Facebook и Instagram ќе води кампања за зголемување на достапноста...


Новиот Chrome конечно нема да "цица" RAM меморија како "луд"

Кој би рекол дека после децении Google конечно најде начин како да спречи интернет прелистувачот Chrome да не "цица" RAM меморија за да...


Facebook по многу тестови ја лансира Instagram Lite

Facebook по долго време на бета тестирање конечно ја лансираше скратената верзија на мобилната апликација Instagram која нема да троши...


PSD2 е новата неволја или благослов за банките - Што е тоа?

PSD2 (Payment Service Providers Directive) е Европска регулација за сервис со електронско плаќање. Со овој сервис плаќањата ќе се...


Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter оти не ги избришале објавите што ги повикуваат децата на учество во протести. Сите имаат по три...


Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година

Екрани насекаде, екрани за сите - Samsung ги претстави новите аудиовизуелни уреди за 2021 година


Samsung ја менува перцепцијата со ново телевизиско искуство

Samsung во 2021 година ја комплементира вашата страст со вашиот вкус, доставувајќи моќни перформанси што ги подобрува сите искуства. Со...