Новости

Најнапредниот AI робот Ameca упати „божиќна честитка“ до народот

Еден од најнапредните светски AI роботи зборувал за војната за Украина, смртта на кралицата Елизабета Втора, климатските промени и упатил...


Корисниците на YouTube може да добиваат забрана за коментирање од ботови

YouTube планира да користи ботови во голема мера, кој најави дека отсега ќе може во реално време да брише коментари што се сметаат за...


Amazon го претстави роботот Sparrow за пакување во магацин

Amazon го претстави „новиот интелигентен роботски систем“, кој што би требало да го поедностави процесот на исполнување на нарачки во...


Инженерите за роботика ги направиле најбрзите чевли на светот - Moonwalker

Инженерите за роботика претставија нешто што го развиваат за најбрзите чевли на светот, т.е. облека дизајнирана со осум тркала, кои што...


„Иако не сум жива, креирам уметност“, Ai-Da се обрати во британскиот парламент

Ai-Da е првиот ултра-реалистичен хуманоиден робот уметник во светот. Таа се обратила официјално во британскиот парламент, обложена со...


Amazon му напиша лоша оценка на роботот Scout за достава

Amazon го изгради својот бизнис врз основа на продажба на производи преку интернет и брзата достава до купувачите. Вредноста на...


Tesla го претстави работниот прототип на својот робот

На “AI Day 2022” Маск го прикажал напредокот што го оствариле со роботот во последната година. На сцената се појави прототип со...


Илјадници роботи на Tesla ќе работат во нивните фабрики

Илон Маск тврди дека Tesla Bot би можел да ја трансформира светската економија и да реши моментално голем проблем во многу индустрии низ...


Nike го претстави роботот што дава нов живот на старите патики

Nike тестира робот за чистење и поправка при крпењето на патиките, кој што ќе дава нов живот и сјај на износените модели, од кои што...


Прототип на Tesla Bot пристигнува до крајот на 2022

Без оглед на тоа дали сте заговорник на роботиката и вештачката интелигенција или сметате дека технолошкиот напредок во таквата насока е...


Amazon ќе го купи Roomba за 1,7 милијарди долари!?

Амазон во петокот објави дека го купува iRobot, производителот на правосмукалки, за речиси 1,7 милијарди долари. iRobot ги продава своите...


Илон Маск го најави прототипот на Tesla Bot за крајот на септември

Tesla AI Day #2 би требало да се одржи во август 2022, но Маск на Twitter објави дека настанот се поместува за последниот ден на...


Сингапурските роботи го дополнуваат недостатокот на работници

Градот-држава се потпира на странците како поголема работна сила, но нивниот број од 2019 до 2021 година, паднал за 235.700 луѓе. Поради...


Робот што може да скокне врз зграда од 10 спрата

Американските научници претставија неверојатен робот што може да скокне над 100 пати во споредба со својата височина. И покрај тоа што е...


Илон Маск го најави производството на Cybertruck, Roadster и роботот Optimus

Во фабриката во Тексас, Илон Маск го одржал Cyber Rodeo настанот, на кој што зборувал за плановите на компанијата, односно новите роботи...


Роботите може да бидат нежни и внимателни, лупи банана подобро од човек

Роботите во Јапонија во фабриките извршуваат едноставни задачи или доставуваат храна до посетителите на рестораните, но научниците сега...


Цукерберг ја претстави визијата за Метаверзумот, нема многу водушевени

Факт е дека во Мета се вложуваат огромни суми на пари и Марк Цукерберг верува дека во иднина луѓето ќе минуваат многу време во...


Кина произведе бионички робот со четири нозе, најголем во светот

Кина произведе електричен робот со четири нозе, кој е најголем во светот. Новиот кинески бионички робот изгледа огромно, што е резултат...


Samsung го лансираше Home Hub: Централниот уред за паметно управување со домот

Најновиот уред доаѓа во форма на практичен таблет, а се напојува со апликацијата SmartThings и вештачката интелигенција за...


Boston Dynamics ви го честита Божиќ со робот врзан со панделка

Boston Dynamics предизвикува лазење морници од видеата што ги објавува секогаш со своите роботи кучиња. Така и овој пат објавил куче...


Италијанскиот хуманоиден робот iRonCub може да лета како Iron Man

Технолошкиот институт iRonCub во Италија го креираше синтетичкиот робот iRonCub, со цел да може да лета како Iron Man на филмовите. Целта...